Maliye Bakanı Nina Angelovska bugün düzenlediği basın toplantısında, COVID-19 krizi nedeniyle  Kuzey Makedonya’nın ekonomisinde 3,3% daralma yaşanacağını açıkladı.

Enflasyon oranının 0,2%’ye kadar ulaşacağını öngören Maliye Bakanlığı’nın yeni tahminlerinde ayrıca, en büyük daralmanın 16,8% ile ihracat öğelerinde hissedeliceği, brüt yatırımlarda 9,6%, özel sektör tüketiminde 3,3% daralma yaşanacağı öngörülüyor.

Kamu tüketiminde 2,7%’lik artış tahmin edilirken ithalatta ise gerçek temel değerden 15,8% daralma öngörülmektedir.

Korona krizinin etkileri ikinci çeyrekte hissedeliceğini dile getiren Angelovska, “Üçüncü çeyrekte kasılmanın yavaşlanması ve dördüncü çeyrekte de ekonominin düzelmesi ve belirli bir pozitif sonucun elde edilmesi bekleniyor.” dedi.

Nisan ayında bütçe gelirlerinde, geçen yılın Nisan ayına kıyasen 14,2 milyar denar daha az olarak 20% daralma yaşanarak, vergi gelrilerinde ise, maliyenin 40%’lık beklentilerine rağmen, 31% daralma yaşandı. Bakan Angelovska’ya göre Nisan ayındaki bütçenin durumu, beklenenden çok daha iyi bir durumda.

Bununla ilgili Angelovska, “O öngörüyle kıyaslandığında 1,4 milyar denarlık daha iyi bir ödetimimiz var, bu da bizim kurduğumuz senaryonun daha muhafaza edici ve daha temkinli olduğu anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

Bunun dışında, Angelovska’nın yardımcısı Şürete Elezi ise, bakanlık tarafından 800 milyon euro değerinde avrovil borç senetleri için izahnamenin hazırlandığı bilgisini paylaştı.

Şimdiye kadar, COVID-19 krizinden etkilenen yaklaşık 7 bin şirket devlet tarafından sunulan desteğe talip olmuştur, bu şirketlerden 5 bini ise sübvansiyon desteği olan işçelere 14.500 denarlık asgari ücret için başvuruda bulunmuştur. 29 Nisanda başlayan Kovid 2 adlı ikinci fazisiz kredi hattı için ise şimdiye kadar 600 şirket başvuru yapmıştır.

 

 

Önceki Haber

K. Makedonya’da 47 yeni iyileşen

Sonraki Haber

Salgın dillerimiz dinlerimiz farklı olsa da kaderimizin ortak olduğunu hatırlatmıştır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight − seven =