Çok sayıda Türk yardım kuruluşu, Bosna Hersek’te kurban dağıtacak

Türkiye’deki birçok yardım kuruluşu, hayırseverlerin hisselerini Kurban Bayramı organizasyonlarıyla 80’e yakın ülkede ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

AA’nın derlediği bilgilere göre, İHH İnsani Yardım Vakfı, bayram kampanyası kapsamında 60 ülkede kurban kesmeyi planlıyor. Üç günde kesilecek 812 kurbanın, Batı Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerine dağıtılması planlanıyor.

İHH, kesilen kurbanları, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Romanya ve Macaristan’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ise “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” temasıyla Türkiye ve yaklaşık 80 ülkede 25 milyondan fazla ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor.  Bosna Hersek’te bu yıl Vitez şehrinde kesilecek olan kurbanlar, yerel kuruluşlar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), bu yıl “Kardeşinle Kurbanını Paylaş” sloganıyla Afrika, Asya, Orta Doğu ve Balkanlar‘da 40 ülke ile 264 bölgeyi kapsayan yardım programıyla 4 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor. Federasyon, bu yıl vekalet yoluyla yurt dışı kurban kesim bedeli büyükbaş için 1200, küçükbaş için 1400 lira olarak açıkladı.

Türk Kızılay, bu yıl “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan, Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla yürütülecek kurban çalışmaları kapsamında Bosna Hersek’te 700 hisse kurban kesecek.

Yardımeli Derneği, Türkiye başta olmak üzere yurt dışında 21 farklı bölgede kurban kesmeyi planlıyor. Dernek, kurban hissesini Afrika için 1350 lira, Türkiye, Asya, Balkanlar ile Orta Doğu için 2 bin 400 lira, Filistin ve Gazze için 4 bin 500 lira açıkladı.

Sadakataşı Derneği, bu yıl bu yıl “Kurban Yeryüzüne Armağan” çağrısıyla Türkiye başta olmak üzere 35 ülke ve 100’ün üzerinde bölgede 25 bin hisse kurban kesmeyi hedefliyor. Dernek tarafından bu yıl kurban hisse bedeli için 4 ayrı fiyat kategorisi yapıldı.

Buna göre Afrika ve Asya ülkelerinin bulunduğu birinci bölge için 1250, Yemen ve Uzak Asya ülkelerinin bulunduğu ikinci bölge için 2 bin, Türkiye, Kıbrıs, Balkanlar ve Orta Doğu’nun olduğu üçüncü bölge için 3 bin, Filistin, Irak, İspanya’nın olduğu dördüncü bölge için de 5 bin lira kurban hisse bedeli belirlendi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen Balkan kahramanlarının torunları Türkiye’de

Read Next

YTB tarafından Arnavutluk’ta Türkiye Mezunları Buluşması düzenlendi