Çipras’tan Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili skandal sözler

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın yüzde 3’lük seçim barajını, Batı Trakya’daki Türk azınlık nedeniyle iptal etmek istemediği iddia edildi.

Çipras’ın yüzde 3’lük barajı “Türkiye’nin bir yolunu bulup meclise adım atacağı için kaldıramayacağını” söylediği öne sürüldü.

Merkez Birliği Partisi Başkanı Vasilis Levendis, Başbakan Çipras’la seçim kanunuyla ilgili görüşmesinde yüzde 3’lük barajı “Türkiye’nin bir yolunu bulup meclise adım atacağı için kaldıramayacağını” söylediğini dile getirdi.

Merkez Birliği Partisi Başkanı Levendis, 19 Temmuz Salı günü partisinin meclisteki grup toplantısında yaptığı konuşmada mecliste görüşülen seçim kanununa değindi. Konuşması sırasında yüzde 3’lük seçim barajı nedeniyle yıllarca meclis dışında kaldığını ifade eden Levendis, bu barajın kaldırılmasının en çok kendi arzusu olduğunu söyledi. Konuşmasında Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) seçim kanunuyla ilgili tutumunu eleştiren Levendis şunları söyledi: “Komünist Partisi yüzde 3’lük barajın kaldırılmasını istiyor. Ben de istiyorum. Ben yıllardır bu yüzde 3’lük baraj yüzünden meclis dışında kaldım. 35 yıl meclis dışında kaldım. Bunun kaldırılmasını en çok ben isterdim. Başka partilerin de olmasına karşı değilim. Fakat başbakan bana Türkiye’nin bir yolunu bulup menfaatleri aracılığıyla meclise adım atacağını söyleyince, bunu görmezden gelebilir miydim?”

Levendis, Başbakan Çipras’la yaptığı görüşmeden çıkınca KKE lideri Kuçumbas’ı arayarak yüzde 3’lük baraj konusunda ısrarcı olmamasını istediğini söyledi. Levendis ayrıca, Başbakan Çipras’la Batı Trakya’daki azınlık oylarını hesapladıklarını belirterek, “Ben sayın Çipras’a barajı yüzde 2,5’e düşürmesini önerdim. Görüşmede Müslümanların oylarını konuştuk ve kendisine istersen barajı yüzde 2,5’e düşür dedim” diye konuştu.

Kaynak: Millet Gazetesi

Read Previous

Priştine Üniversitesi’ndeki kazı çalışmaları sona erdi

Read Next

’11 kişilik Suikast Timi Yunanistan’a kaçtı’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *