Çipras, Türkiye ile diyaloğu değerlendirdi

Muhalefetteki SYRİZA’nın Genel Başkanı ve eski Başbakan Aleksis Çipras, seçim sürecine ve Türkiye ile ilişkilere dair görüşlerini paylaştı.

SYRİZA Genel Başkanı ve eski Başbakan Aleksis Çipras, Ankara ile ilişkiler konusunda hükümeti suçladı. Miçotakis’in fırsat penceresini değerlendiremediğini belirten Çipras, göçü önlemek için Meriç’e tel örgünün tek başına yeterli olmayacağını söyledi.

Yunanistan, 21 Mayıs’ta genel seçimler için sandık başına gidecek.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, seçim kampanyası sözü olarak Türkiye ile kara sınırının tamamını duvarla kapatma sözü verdi.

ÇİPRAS’IN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Çipras, seçimlerde ikinci olmaları halinde hükümet kurmaya çalışmayacaklarını söylerken, Yunanistan’ın Türkiye ile olan kara sınırının kuzeydoğudaki Meriç Nehri boyunca tel örgüyle örülmesinden yana olduğunu belirtti.

ANKARA İLE DİYALOG SORULDU

Kathimerini gazetesine konuşan Çipras, “Son dönemde Türkiye ile ilişkilerimizde bir yumuşama olduğu görülüyor. Sizce bu sürer mi? Yunanistan bunu Türkiye ile sağlam bir diyalog kurarak avantaj elde etmek için bir fırsat penceresi olarak mı görmeli?” sorusunu yanıtladı:

“MİÇOTAKİS’İN NE İRADESİ NE DE HEDEFİ VAR”

“Her iki ülkenin, halklarımızın karşılaştığı zorluklara odaklanabilmesi için yararlanılması gereken bir fırsat penceresi var.

Ancak bu fırsattan belirli bir hedefi olan yapılandırılmış bir diyalog sağlama iradesi varsa yararlanılabilir. Ne yazık ki, Miçotakis’in ne iradesi ne de hedefi var.

Bizim açımızdan, diyaloğa girme irademiz net. Kırmızı çizgilerimiz toprak bütünlüğümüz ve onu savunma hakkımızdır.”

TÜRKİYE İLE YUMUŞAMA DÖNEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Yunanistan’ın son dönemde imzaladığı savunma anlaşmaları da gündemdeydi. Çipras, Türkiye ile yumuşamanın devam etmesi durumunda, varılan askeri mutabakatlara bakış açısının değişip değişmeyeceği soruldu:

Türkiye seçimlerinden sonra ilk soru, Türkiye’nin Batı’ya doğru hamle yapıp yapmayacağı olacaktır. Eğer bu olursa, pozitif bir ABD-Türkiye ve AB-Türkiye gündemi gelişecektir.

Rum-Türk (anlaşmazlıklar) ve Kıbrıs meselesinde olumlu bir gündemin şartlarını içereceğinden emin olmalıyız ki bu da şartlı olarak pozisyonumuzu koruyacaktır.

“TEL ÖRGÜ ŞART AMA ÇÖZÜM DEĞİL”

Atina yönetiminin, Meriç yakınında sınır duvarını genişletmeye ihtiyaç duyup duymayacağı sorulan Yunan siyasetçi, şu görüşünü paylaştı:

“Tel örgü, Meriç’te bazı noktalarda yardımcı olabilir, ancak göç sorununun çözümü olmadığı net. Hatta tel örgü ile Türkiye sınırı arasındaki arazinin kontrolü konusunda sorun oluşturuyor. Tabii ki sınırlarımızı koruyacağız ama bununla yetinmeyeceğiz.

Uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku temelinde sınırlarımızın korunmasını talep edeceğiz.”

milletgazetesi.gr

Read Previous

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde İstanbul için geri sayım başlıyor

Read Next

Pentagon’dan sızan raporda Bulgaristan’ın Kiev’e kendi MiG-29 uçaklarını teklif ettiği görüldü