Çin, Sırbistan’ın en büyük yatırımcısı oldu

“Bir Kuşak, Bir Yol” projesine bağlı hedefler, Çin’i bu yıl Sırbistan’daki bir numaralı yatırımcı haline getirdi.

Sırbistan Merkezi Bankası tarafından yayınlanan verilere göre 2022’nin ilk dokuz ayında Sırbistan’a yapılan doğrudan yabancı yatırım miktarı 3.011 milyar avro oldu. Bu yatırımın 491,5 milyon avroluk kısmı Çin’den, 401 milyon avroluk kısmı ise AB’den geldi.

Bu yılki veriler ayrıca Çin’e AB’den gelen yatırımlarda bir önceki yıla nazaran büyük bir düşüşe işaret etti. Ukrayna savaşında Rusya’ya yaptırım uygulamadığı için AB tarafından sert bir şekilde eleştirilerek müzakere sürecini askıya almakla tehdit edilen Sırbistan’a geçtiğimiz yıl AB’den 1,76 milyar avro doğrudan yabancı yatırım gelmişti.

Sırbistan Ticaret Odası Stratejik Analiz Sektörü Müdür Yrdımcısı Bojan Stanic, Sırbistan’ın AB üyesi olmaması, AB ve Rusya ile serbest ticaret anlaşmalarına sahip olması ve Çin ile stratejik ortaklığı sayesinde Çin’in Sırbistan’ın Bor, Smederevo ve Zrenjanin şehirlerine yatırım yaptığını söyledi.

Serbian Monitor’un haberine göre Sırbistan’daki demir yolu gelişimine özel bir ilgi gösteren Çin, Belgrad – Budapeşte hattı gibi projelerle Batı’ya gönderilecek malların Sırbistan üzerinden Adriyatik limanları ile Avrupa’ya ulaştırılacağı alternatif ticaret rotaları inşa ediyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Dünyada bu yılın ilk 6 ayında hava yolu yolcusu yüzde 69 arttı

Read Next

Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 263. sayısı çıktı