Balkanlardaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri iş birliğinde çevrim içi Yunus Emre Şiir Akşamı etkinliği düzenlenecek.

Zagreb, Saraybosna, Priştine, Mostar ve Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri tarafından Yunus Yılı etkinlikleri kapsamında Avrupa ve Balkanların birçok ülkesinden genç şair ve yazarların katılımlarıyla Yunus Emre Şiir Akşamı etkinliği 21 Nisan Çarşamba günü 18.00’da kültür merkezlerinin sosyal medya hesaplarından canlı olarak organize edilecek.

Üsküplü şair ve yazar Seyhan Yakupi Bağdat’ın moderatörük yapacağı etkinlikte Kalkandelen Devlet Üniversitesi öğretim üyesi prof. dr. Metin İzeti ile Yunus Emre Aşk ve Tasavvuf konulu söyleşi de alacak.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri tarafından tertip edilecek olan etkinlikte, Hırvatistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Karadağ ve daha birçok ülkeden genç şair ve yazarlar ve kültür merkezlerinde Türkçe eğitim gören kursiyerler Yunus Emre’nin şiirlerini hem Türkçe hem de kendi dillerinde okuma imkanı bulacak.

Programda Yunus Emre’nin şiirlerinden bestelenen şarkılar da yine kursiyerler tarafından seslendirilecek.

Bilindiği üzere 2021 yılının ‘’Yunus Emre Yılı’’ olarak anılması, Yunus Emre’nin mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, amacıyla ‘’Dünya Dili Türkçe’’ Türkiye’de ve yurt dışında bir kampanyanın tertiplenmesine Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilmişti.

Önceki Haber

TRT, Dr. Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye taşıyacak

Sonraki Haber

K. Makedonya’da 38 bin vatandaş aşı oldu