Bulgaristan Meclisi’nde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çevre ve Su Bakanı Emil Dimitrov, çevre alanında Bulgaristan aleyhine cezai kovuşturmalarla ilgili bir soru önergesini cevaplandırmasından ince toz parçacıklarının sınır değerlerinin aşılmasıyla ilgili ceza yargılamasında para cezası verilmesi talebiyle Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanında ikinci bir dava görüleceği anlaşıldı.

Bakanın ifadesine göre, yani hava kalitesi, Natura 2000, atık ve su gibi en ağır ceza yargılamalarının olduğu sektörlerde Avrupa Komisyonu, Bulgaristan’dan başka neredeyse tüm üye devletlere karşı cezai kovuşturma başlattı ve bu, AB çapında çevresel gereksinimlerin karşılanmasıyla ilgili sistemik bir sorun olduğunu gösteriyor.

Bulgaristan’ın AB üyesi olmasından bu yana ülke aleyhine toplam 120 ceza davası açıldı. Bunlardan 83’ü ülkenin taahhütlerinin uygulanması ve ihlallerin ortadan kaldırılması nedeniyle kapatıldı.

Dimitrov, “Şu anda 19 dava hala askıda. Bunlardan 11’i resmi bir bildirim mektubu aşamasında, 6’sı AB direktiflerinin zamanında ulusal mevzuata aktarılmaması nedeniyle açıldı ve bunlardan biriyle ilgili olarak AB’ye uyarma sürecinin tamamlandığı ve davanın kapatılmasının beklendiği bildirildi” diye kaydetti.

Üç dava, bir direktifin eksik aktarımı için ve 2’si, yasal çerçevede değişiklik gerektirmeyen ve ülkenin Avrupa Komisyonu ile diyalog halinde olduğu AB hukukundan kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmemesiyle ilgili.

Bakan, ayrıca üç davanın gerekçeli görüş aşamasında olduğunu, bunlardan ikisinin biyoçeşitlilik alanında AB hukukunun uygulanmasıyla ilgili olduğunu ve sonuncusunun da 10 000’in üzerinde nüfusa sahip yerleşim yerleri için atık su arıtma tesislerinin inşası ile ilgili olduğunu belirtti.

Dimitrov, “Hava kalitesi ve deniz ortamı politikası alanında iki dava mahkeme aşamasında. AB Adalet Divanı nezdinde yürütülen davalar halen askıda tutuluyor” dedi. Bakan, iki ceza yargılamasında AB Adalet Divanının kararları ve tespit kararları olduğunu ve bunların Kaliakra Burnu’nda yeni inşaatlar ve eski çöplüklerin ıslahı ile ilgili olduğunu vurguladı.

Bakan, “Ancak, en ileri aşamada olan ve Bulgaristan’ın hâlihazırda hüküm giydiği prosedürler, Bulgaristan’ın AB üyeliğinden sonraki ilk yıllarda başlayan ve AB mevzuatının gerekliliklerine uymak için uzun zaman ve mali kaynak gerektiren prosedürler” diye bildirdi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Türk kadın milli boksörler Sırbistan’da 5 madalya kazandı

Sonraki Haber

Kosova’da ikinci yarı yıl yarın başlayacak