Cerablus’a harekatın adı ‘Fırat Kalkanı’

Cerablus’a IŞİD’e kaşı düzenlenen askeri harekatın adının ‘Fırat kalkanı’ olduğu açıklandı.

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla “Fırat Kalkanı” askeri harekatı başlatıldı.

thumbs_b_c_d5498b1abf001d9426a10e4a3d1f7caf

Askeri kaynaklar, Suriye’nin kuzeyine yönelik başlatılan harekatın adının “Fırat Kalkanı” olduğunu bildirdi.

TSK unsurlarınca saat 04.00 sularında icrasına başlanan harekatla sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye’nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor.

DAEŞ ile aktif mücadele eden TSK’nın operasyonları, koalisyon güçlerinin bu terör örgütüne karşı yürüttüğü faaliyetlere önemli katkı sağlıyor.

Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor.

Operasyonla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve milletine saldıran, masum vatandaşları katleden terör örgütleriyle aktif şekilde mücadele edilmesi, bu konuda uluslararası toplum ve koalisyon güçleriyle iş birliği halinde çalışmaların sürdürülmesi amaçlanıyor.

Savaş uçakları DAEŞ hedeflerini bombalamaya başladı

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, Cerablus bölgesindeki terör örgütü DAEŞ hedeflerini bombalamaya başladı.
Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlarla (ÇNR) gerçekleştirilen yoğun topçu atışının ardından savaş uçaklarıyla bölge bombalandı.

Operasyonda, önceden belirlenen DAEŞ hedefleri etkisiz hale getirildi.

Ayrıca Bordo berelilerin Suriye topraklarına girdiği açıklandı.

firat-kalkani1

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

“Güçlü Türkiye Balkanlarda yaşayan soydaşlarımızın güvencesidir”

Read Next

Üsküp Büyükelçiliği’nden yardım bilgilendirmesi

One Comment

  • I am very impressed with your writing safetoto I couldn’t think of this, but it’s amazing! I wrote several posts similar to this one, but please come and see!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *