Cengiz İnşaat, Bosna Hersek’te yeni bir otoyol ihalesi daha aldı

Bosna Hersek Federasyonu (FBiH) Karayolları İdaresi, ülkenin kuzeyindeki Koridor 5C otoyolunun 21,3 kilometrelik bölümünün inşaatını kapsayan yaklaşık 361 milyon avro değerindeki projenin Türk şirketi Cengiz İnşaat tarafından yürütüleceğini açıkladı.

FBiH Karayolları İdaresi Müdürü Elmedin Voloder, “FBiH Karayolları İdaresi ilk kez 20 kilometreden uzun bir inşaat sözleşmesi yapıyor. Banka bize onay verdi, bu nedenle artık teknik açıdan en kabul edilebilir ve ekonomik açıdan avantajlı olan müteahhitle sözleşme imzalayabiliriz.” dedi.

Cengiz İnşaat’ın 361,7 milyon avroluk teklifi, uluslararası ihalede en iyi teklif kabul edilirken, şirketin otoyolun 21,3 kilometrelik bölümünü 30 ay içerisinde tamamlaması bekleniyor.

Voloder, projenin, Avrupa Yatırım Bankası’nın kredisi ve Avrupa Birliği’nin hibesi ile finanse edildiğini anımsatarak, ülkenin kuzeyindeki otoyolun başka bir bölümünde ise yakın zamanda çalışmaların başlaması gerektiğini duyurdu.

Otoyolun, Saraybosna-Doboj bölümünün inşaatının 2025 yılı sonuna kadar tamamlanmasını beklediğini dile getiren Voloder, Sırp Cumhuriyeti (RS) yetklililerinin, bu entiteden geçen 80 kilometrelik otoyol için çalışmalara henüz başlamadığını anımsattı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Adıyaman’da depremlerde yıkılan binanın yapı denetim sorumlusu tutuklandı

Read Next

Deprem bölgesine 405 bin afet konutu ile 83 bin köy evi yapılacak