Cebel’de Başkan Altepe’ye sevgi seli

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan´ın Cebel İlçesi’nde düzenlenen ‘19 Mayıs 1989 Cebel Şehitlerini Anma Günü ve Cebel Bayramı’ kutlamalarına katıldı. Yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı tören alanına gelişinde Başkan Altepe, sevgi gösterileriyle karşılandı.

Cebel´de yaşayan Türklerin dönemin Bulgaristan hükümetinin asimilasyon politikalarına karşı direnişine sahne olan 19 Mayıs 1989 olayları anma töreni, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe´nin de katılımıyla gerçekleştirildi. Cebel Meydanı´nda Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer’in ev sahipliğinde düzenlenen törene; Türkiye´nin Bulgaristan Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, BAL-GÖÇ Genel Başkan Yardımcısı Sadık Yılmaz ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile binlerce soydaş katıldı.

19 Mayıs 1989 olaylarını Doğu Avrupa’nın Samsun´u olarak niteleyen Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, gelişen olaylarla birlikte bölgedeki Türklere yönelik asimilasyon Meydanı´nda toplanarak, totaliter komünist rejime karşı görülmemiş direniş sergiledi. Binlerce kişinin katıldığı bu direniş, 1989´dan sonra resmi nitelik kazandı ve her yıl kutlanmaya başlandı. İnşallah Cebelliler olarak bundan sonra böyle bu tür olaylara izin vermeyeceğiz. Gelecek nesillere güzel günler bırakacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” açıklamasında bulundu.

“Geleceğimizi birlikte inşa etmeliyiz”

Meydanda toplanan soydaşların 19 Mayıs Cebel Şehitlerini Anmana Günü ve Cebel Bayramı’nı kutlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan´ı dost ve kardeş olarak gördüklerini söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyeleriyle birlikte Türkiye ve Bulgaristan arasında köprü kurmaya gayret ettiklerini, soydaşların sıkıntılarının giderilmesinde aktif rol aldıklarını belirten Başkan Altepe, “Sizin sıkıntınız bizim sıkıntımız, sizin mutluluğunuz bizim mutluluğumuzdur. Bizler her zaman için kardeş Bulgaristan’ın yanında olduk. Burada baraj patladığı zaman ilk biz geldik. Varna’yı sel bastığında yine biz vardık. Kim ne istiyorsa, onu yaptık. Aynı hassasiyetle hareket etmeye devam edeceğiz. Çünkü biz kardeşiz. Bir bütünün parçaları olarak geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz” dedi.

“Göçün önüne geçilmeli”

Konuşmasında Bursa’nın üretim potansiyelinden bahseden ve her geçen gün daha fazla sayıda Türk gencinin Bulgaristan’dan Avrupa ülkelerine göç ettiğine değinen Altepe, bunun önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. Cebel, Koşukavak, Kırcaali, Varna ve Filibe’nin şen olmasının, Bursa ve Türkiye’yle ortak yatırımlara girerek geleceğini kazanmasının hayati önem taşıdığına vurgu yapan Başkan Altepe, “Hep birlikte daha fazla üretelim ve zenginleşelim. Herkes mutlu olsun. Buna en çok ihtiyacı olan sizlersiniz” diye konuştu.

Cebel şehitlerine anma

Başkan Altepe, konuşmasında 19 Mayıs Cebel olaylarına da değindi. O gün Cebel Meydanı’ndan start alan özgürlük yürüyüşünün önce Bulgaristan’ı sonra da Doğu Avrupa’yı esir aldığını, Berlin Duvarı’nın yıkılmasına neden olduğunu belirten Başkan Altepe, “Cebel olayları sadece Bulgaristan değil tüm Avrupa halkı, insanlık için önemli. Çünkü özgürlükler mücadelesi buradan başladı. Baskıcı rejime karşı ilk mücadele ateşi burada yakıldı. Bugünlere kolay gelinmedi. Binlerce kişi kendisini feda etti. Sizlerin, insanların selameti için şehit oldu. Onları rahmet ve minnetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

Büyükelçi Gökçe’den ‘tarihi’ vurgu

Törende konuşan Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi Süleyman Gökçe ise, Cebel direnişinin Bulgaristan için önemine değindi. 19 Mayıs 1989 yılında Cebel’de başlayan direnişin sadece bu ülkede değil tüm dünyada haksızlıkların sona ermesi adına önemli bir işlev vazifesi gördüğünü ifade eden Büyükelçi Gökçe, “Bulgaristan’ın demokratik gelişiminde, ilk ateşi yakan soydaşlarımızın öncülük ettiği 19 Mayıs Cebel Şehitlerini Anma Günü ve Cebel Bayramı kutlu olsun” şeklinde konuştu. Konuşmasında direniş sırasında hayatını kaybeden şehitleri de anan Büyükelçi Gökçe, “Allah rahmet eylesin. Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

Cebel’le kardeş şehir anlaşması bulunan Bursa’nın Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile Türkiye’deki Bulgaristan göçmenlerinin en büyük hemşeri olan BAL-GÖÇ’ün Başkan Yardımcısı Sadık Yılmaz da törende söz alarak, Cebel direnişine ilişkin görüşlerini ifade etti.

Başkan Altepe, kutlamalar öncesinde Cebel Belediyesi’ni ziyaret etti. Ziyaretin anısına Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Başkan Altepe’ye plaket takdim etti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Tarihi Mitroviça Hamamı yok oluyor

Read Next

Edi Rama: “AB ile üyelik müzakerelerine sene sonunda başlamayı istiyoruz”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *