Çavuşoğlu: Balkanlar’ın 1990’lara dönmesine izin verilmeyecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkanlar’ın 1990’lara dönmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Ankara’da 2021 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısında konuştu.

Afganistan’daki gelişmeleri dünyanın şaşkınlıkla izlediğini dile getiren Çavuşoğlu, Karabağ’da tarihi gelişmeler yaşandığını söyledi.

Libya, Suriye, Yemen ve Filistin’de krizlerin devam ettiğini anlatan Çavuşoğlu, Afrika’daki Etiyopya, Sudan, Mali, Gine gibi ülkelerde istikrarsızlığın arttığına, Balkanlar’da da gerilimin yükseldiğine dikkati çekti.

Çavuşoğlu, büyük güç rekabetinin Asya’dan Afrika’ya her yerde arttığına işaret ederek, Rusya’nın, Suriye, Doğu Akdeniz ve Libya’dan sonra Afrika’daki mevcudiyetini artırmaya başladığını, NATO ile Moskova arasındaki gerginliğin ciddi boyutlara ulaştığını aktardı.

Türkiye’nin coğrafi konumu ve küresel iddiasıyla bu önemli gelişmelerin çoğunda merkezi aktörler arasında yer aldığını belirten Çavuşoğlu, “Bu gelişmeler karşısında diplomatik inisiyatif üstünlüğünü koruyarak hem milli çıkarlarımızı ilerlettik hem de bölgemizde istikrara katkıda bulunduk. Azerbaycan’ın zaferinin ardından Kafkasya’da bölgesel iş birliği ve normalleşme için Türkiye olarak inisiyatif aldık” dedi.

“Bosna Hersek’te gerginlik tırmanıyor”

Çavuşoğlu, Balkanlar’ın 1990’lara dönmesine izin vermeyeceklerini dile getirerek, “Maalesef Bosna Hersek başta olmak üzere gerginlik tırmanıyor. Gerek Bosna Hersek, gerek Sırbistan ve Kosova başta olmak üzere Balkanlar’da her tarafla görüşebilen ülkelerin başında geliyoruz. Gerginliği azaltmak için yapıcı rolümüzü devam ettireceğiz. Tüm taraflarla görüşmelerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, Yeni Pazar-Tutin Otoyolu’nu ziyaret etti

Read Next

Akaryakıtta fiyatlar güncellendi