Çavuşoğlu: Balkanlarda Türkiye’ye ilişkin büyük bir güven söz konusu

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkanlar’da Türkiye’ye ilişkin büyük bir güven söz konusu olduğunu ve Türkiye’nin bölgeye yönelik objektif ve kapsayıcı tutumunun devam ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, basın kuruluşların Ankara temsilcileri ve diplomasi muhabirleriyle gerçekleştirdiği geleneksel yıl sonu değerlendirme toplantısında konuştu.

Balkanlar’a değindiği konuşmasında Çavuşoğlu, “Bu yıl Balkanlar’da kırılganlık daha da derinleşti. Bosna-Hersek’te seçimler öncesi gerginlik artmıştı. Tüm kesimler ve Yüksek Temsilcilik’le yoğun temas içinde olduk. Neticede, seçim süreci suhuletle tamamlandı. Benzer şekilde, Kosova-Sırbistan gerginliği de arttı. Bu konuda, elektrik dağıtım konusu dahil, barış için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Çavuşoğlu, “Bölgeye yönelik objektif ve kapsayıcı tutumumuz devam ediyor. Tüm Balkan ülkelerinde Eylül’de yapılan bir ankette Sayın Cumhurbaşkanımız birçok ülkede en çok itibar edilen yabancı liderlerin başında yer aldı. Bu da tüm ülkelerin en güven duyduğu ülkenin Türkiye olduğunu teyit ediyor” diye konuştu.

Kosovaport

Read Previous

Kosova’nın kuzeyinde barikatların kaldırılmasına başlandı

Read Next

Rusya ile Yunanistan arasında S-300 krizi