Çarşamba günü Meclis yeni Cumhuriyet Savcısı ve Anayasa Mahkemesi üyesinin seçilmesini görüşecek

Kuzey Makedonya Meclisi, çarşamba günü yeni Cumhuriyet Savcısı ve Anayasa Mahkemesi yeni üye seçimini görüşecek.

Cumhuriyetin yeni savcısı olarak savcı Lyupço Kocevski’nin seçilmesi ve Anayasa Mahkemesi üyesi olarak Profesör Ana Pavlova Daneva’nın seçilmesine ilişkin teklifler, Meclis’in 140. Toplantısının gündeminde yer alıyor.

Savcı Lyupço Kocevski için teklif Hükümet tarafından sunuldu ve savcılar Fatime Fetai ve Lidiya Raiceviç’in yanı sıra Savcılar Konseyi’nden olumlu görüş alan tek kişi oydu.

Kocevski 1995 yılından bu yana avukatlık yapıyor ve 2008 yılında Gostivar’daki yüksek savcılığa seçildi. İki yıl önce savcılığa terfi etti.

Önceki devlet savcısı Lyubomir Yoveski, 25 Aralık 2017’de atandı ve yerine aynı yılın Ağustos ayında görevden alınan Marko Zvrlevski geçti. Şu anda Cumhuriyet savcı vekilliğine Lyubomir Yoveski’nin yerine savcı Soya Simovska getirildi.

Profesör Ana Pavlova Daneva, Üsküp’teki Hukuk Fakültesi’nden geliyor. Kendisi, SDSM’nin neredeyse iki yıl önce Lyubomir Yoveski için teklif ettiği öneriyi geri çekmesinin ardından teklif edilmişti. Anayasa Mahkemesi uzun süre eksik bir kadroyla çalıştı ve Pavlova Daneva’nın seçilmesi Mahkemedeki son boşluğu dolduracak.

Read Previous

Asrın felaketinin birinci yılı

Read Next

“Asrın felaketi” sonrası bölgede bulunan Boşnaklar, şahit oldukları anları unutamıyor