Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska, bugün yaptığı açıklamada devlet mezuniyet sınavının olacağını ve bunun yasal bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska, devlet mezuniyet sınavının sadece ortaöğretimi tamamlamak için değil, aynı zamanda yurt içi fakültelere kayıt yaptırmak ve yurt dışında eğitime devam etmek için de gerektiğini belirtti.

Mezuniyetin sadece ülkemizde değil, bölge ülkeleri ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde de zorunlu olduğunu kaydeden Carovska, “Bakanlıkta toplantıda bulunan lise öğrencileri ve mezunları dernekleri ile benimsenmiş ve uyumlu hale getirilmiş konsept ile mezuniyetin uygun ve güvenli bir şekilde yürütülmesine tam olarak hazırız. Bu yıl öğrencilerimizle ortaklaşa önerdiğimiz tazelikleri ve yenilikleri tanıttık. Bu nedenle mezuniyet sınavını bu yıl da gerçekleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Mezuniyet sınavının hangi koşullarda yapıldığını göz önünde bulundurarak sınav sorularının basitleştirildiğini ifade eden Carovska, “Gelişmiş ülkelerin bir parçası olmak önemlidir çünkü geçen yıl olumsuz bir istisnaydık, çünkü idare edemiyorduk ya da mezuniyet sınavını yapamadık. Bu, ülkemizde yükseköğretime kaydolmak zorunda kalan öğrenciler için büyük sorunlar yaratırken, yurt dışında kayıt yaptırmak zorunda kalan öğrenciler için işleri daha da karmaşık hale getiriyor.” şeklinde konuştu.

Birçok öğrencinin mezuniyet sınavını geçemediği için yurtdışına başvurmadığını da sözlerine ekleyen Carovska, “Gelişmiş ülkelerin her yerinde orta öğretimi tamamlamak için Mezuniyet sınavını geçmiş olmak gerekiyor çünkü dört yıllık orta öğretimde edindiğiniz bilginin belirli bir niteliği var.” dedi.

Önceki Haber

West Bromwich Albion, Hırvat teknik adam Slaven Bilic ile yollarını ayırdı

Sonraki Haber

К. Makedonya Meclisi, 30 Haziran’a kadar ülkede kriz durumu ilan etme kararını oyladı