Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Sefik Dzaferovic (Şefik Caferoviç), dün akşam kimsenin Bosna-Hersek’e ağabeylik etmesinin gerekmediğini ve Sırbistan’ın Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi’nin seçimiyle uzaktan yakından alakası olmadığını belirtti.

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Şefik Caferoviç ve Zeljko Komsic (Jelyko Komşiç), iki günlük resmi ziyaret için bulundukları Karadağ’da Başbaşkan Zdravko Krivokapić, Karadağ Parlamentosu Başkanı Aleksa Baçiç ve Karadağ Başbakanı Milo Djukanovic ile bir araya geldi.

Podgoritsa’daki gazetecilere konuşan Caferoviç, Sırbistan’ın Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği’ne yapılan atama konusuna müdahil olmasına tepki gösterdi. Caferoviç, “Savaşa katılan taraf olarak Sırbistan, Dayton Anlaşması’na ve 10. Ek’in de aralarında bulunduğu ek anlaşmalara imza attı. Dayton Anlaşması’nın 10. ekinde belirtildiği üzere Sırbistan’ın yükümlülüğü Yüksek Temsilci’nin sivil yönden yetkisini başarılı bir şekilde tamamlamasına destek vermektir.“ dedi.

Kendisi Bosna-Hersek’in, Sırbistan da dahil olmak üzere, komşu ülkelerle ilişkisinin iyi olmasını istediğini de ekledi.

Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Priştine temasları

Sonraki Haber

K. Makedonya’dan EURO2020 öncesi bol gollü prova