Caferi: Siyasi partiler uzlaşma sağlayamazsa yetkilerimi kullanıp seçimleri açıklayacağım

Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, siyasi partilerin uzlaşma sağlayamaması durumunda yetkilerini kullanıp seçim takvimini açıklayacağını söyledi.

Meclis Başkanı Talat Caferi, siyasi partilerin seçim tarihi konusunda uzlaşmaya varamaması durumunda yetkisi dahilinde hareket ederek seçim çağrısında bulunacağını söyledi.

Caferi, Meclis başkanı olarak, seçimleri düzenlemek için Anayasa ve kanunlarda öngörülen süreyi sağlamakla yükümlü olduğuna, ancak aynı zamanda seçimlerden üç ay önce bir teknik hükümet kurmanın da yasal yükümlülüğü olduğuna inandığını belirtti.

Bir gazetecinin seçimlerin duyurulmasına ilişkin zamanlamalarla ilgili sorusuna Caferi, Meclis’teki siyasi partilerin yeni yıla kadar parlamento ve başkanlık olmak üzere iki seçim süreci için iki dönem konusunda fikir birliğine varma fırsatına sahip olduğunu açıkladı.

İki seçim sürecinin anayasal ve yasal süreler, usulün düzenliliği ve uygulanması açısından farklılık gösterdiğini vurgulayan Caferi, “Son çare olarak seçimlerin anayasal ve yasal süreler içerisinde yapılmasına özen göstermek benim anayasal ve hukuki sorumluluğum ve yükümlülüğümdür. Taraflar uyma ve katılmaya hazır olduklarında bunu söyleme olanağına sahiptir ve uygulamak benim sorumluluğumdadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze’nin Filistinliler tarafından yönetilmesi gerektiğini belirtti

Read Next

AB’den Batı Balkanlar’a 6 milyar avroluk destek hazırlığı