Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ve bölgede önde gelen şirketlerin yöneticileriyle gerçekleştirdiği görüşmede, “Kırcaali, Bulgaristan ve Türkiye’nin işbirliği yaptığı bir merkez. Bulgaristan, ülkemizin stratejik ekonomik ortağı ve Kırcaali ortaklık köprüsü” diye kaydetti.

Üst düzey diplomat bu görüşmeyi beraberinde müşavirlerinden oluşan ekibi ve Filbe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ve Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Erdem ile birlikte gerçekleştirdi. Büyükelçi, Ankara’nın Sofya’yı NATO içinde güçlü bir müttefik olarak gördüğünü vurguladı. Sekizkök, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Borisov arasında da güçlü bir dostluk var. Bu ekonomik ilişkilerin gelişmesine yardımcı oluyor” dedi.

Filbe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Kırcaali’nin son yıllarda dinamik olarak geliştiğine dikkat çekti. Türk yatırımlarının artmaya devam ettiğini ve yeni istihdam yaratıldığını belirten Ergani, Başkonsolosluğun bu yönde çalıştığını kaydetti. Başkonsolos, geleceğe yönelik yeni projeler de olduğuna dikkat çekti.

Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Nasko Nastev, örgüt hakkında bilgi verdi. Müh. Nastev, ilde 2 500’ü aktif olan 15 000 şirket bulunduğuna ve onların 1 400’ünün Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olduğuna dikkat çekti. Müh. Nastev, “Başkonsolosluk ile her zaman işbirliği yaptık ve Türk yatırımcılarının bölgede yatırım yapmasına yardımcı olduk. Bunu gelecekte de yapmaya devam edeceğiz” diye belirtti. Müh. Nastev, salgının Kırcaali’nin Türkiye ile ekonomik bağlarını olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi. Bununla birlikte son zamanlarda ticari ilişkilerin yeniden canlanmaya başladığını ifade etti.

Kırcaali Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri, kısa sunumlar yaptılar. Teklas Bulgaristan ve Şahinler Bullgaristan şirketlerinin yöneticileri, şirketlerin faaliyetleri hakkında bilgi verdiler.

Büyükelçi Sekizkök, Kırcaali iş dünyası lehine yeni görüşmeler yapmayı üstlendi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 473 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Sırbistan-Türkiye maçında Belaruslu hakem Aleksei Kulbakov görev yapacak