Büyükelçi Sekizkök: K. Makedonya hükümetine ve halkına şükranlarımı sunmak istiyorum

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök ve Kuzey Makedonya Kızılhaçı Genel Sekreteri Sait Saiti deprem bölgesine gönderilecek yardım faaliyetleri hakkında basın açıklaması yaptı.

TİMEBALKAN

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök burada yaptığı konuşmada, Türkiye tarihinin en büyük doğal afetlerinden biriyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Türkiye’nin tüm kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve binlerce gönüllü ile felaket bölgelerinde arama-kurtarma ve depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü anımsatan Sekizkök, “Türkiye ile birlikte eşzamanlı olarak, kardeş Kuzey Makedonya’nın hükümeti, kurumları ve halkının tüm kesimleri de yaraların sarılması için seferber olmuştur. Arama ve kurtarma çalışmalarına destek olmak üzere Kuzey Makedonya’dan ekipler süratle Türkiye’ye sevk edilmiştir. İlave kurtarma ekipleri de gönderilmektedir. Ortaya konulan güçlü dayanışma için Kuzey Makedonya hükümetine ve halkına şükranlarımı sunmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kışlık kıyafet, battaniye, dayanıklı gıda maddesi ve çocuk maması gibi ayni yardım malzemelerinin deprem bölgesine ulaştırılması hususunda da Kuzey Makedonya hükümetinin her türlü desteği vermeye hazır olduğunun bildirildiğini kaydeden Sekizkök, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyükelçiliğimiz ve Makedonya Kızılhaç’ı ayni yardımların toplanması ve Türkiye’ye ulaştırılması hususunda yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Makedonya Kızılhaç’ı merkezinde tüm yetkililere huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Makedonya Kızılhaçı’nın ayni yardım malzemelerinin yanı sıra, Belediyeler, firmalar, sivil toplum kuruluşları ve şahıslar tarafından toplanarak Kızılhaç’a iletilecek olan yardım malzemeleri depremzedelere ulaştırılmak üzere Türkiye’de Kızılay’a teslim edilecektir.”

Ayni yardım sevkiyatının karayolu ve havayolu ile yapılmasının planlandığını belirten Sekizkök, “Toplanan ayni yardımların havayolu ile Türkiye’ye intikalleri Büyükelçiliğimizin THY ile yaptığı eşgüdüm doğrultusunda bedelsiz gerçekleştirilecektir. İhtiyaç duyulan yardım malzemesi ve bunların Kızılhaç’a ulaştırılmasında Belediyeler, dernekler, firmalar ve şahıslar tarafından izlenmesi gereken prosedür hakkında Makedonya Kızılhaç’ının hazırladığı duyuruya sosyal medya hesaplarımızdan ulaşılması mümkündür.” şeklinde konuştu.

– Saiti: Kızılhaç rekor bağış topladı, dün itibariyle toplamda yaklaşık 10 milyon denar bağış toplandı

Kuzey Makedonya Kızılhaçı Genel Sekreteri Sait Saiti ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dün akşam itibariyle Kızılhaç’ın telefon hatları üzerinden 3 milyon 363 bin 800 denar, Kızılhaç Banka hesabı üzerinden 6 milyon 467 bin 192 denar olmak üzere toplamda 9 milyon 830 bin 992 denar (yaklaşık 160 bin euro) toplandığını söyledi. Saiti, bunların yanında Kızılhaç stoklarından 1.000 adet gıda paketi, 1.000 adet hijyen paketi ve 4 bin battaniye ayırdığını ifade etti.

Kızılhaç’ın dün itibariyle topladığı maddi miktarın kendileri için bir rekor olduğunu dile getiren Saiti, yardım faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti.

Yardım faaliyetlerinin Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği koordinesinde yapıldığına dikkati çeken Saiti, Yapılacak yardımların ayni yardımdan çok maddi yardıma dönüştürülmesinin daha etkili olacağını çünkü ayni yardımların gümrük işlemlerinin uzun ve sıkıntılı sürdüğünü söyledi.

Saiti, bağışçıların bağış yaparken yardımlarının Türkiye ya da Suriye’ye mi gönderdiğini belirtebildiğini, belirtmeksizin yapılan bağışların nasıl kullanılacağına ise daha sonra karar verileceğini açıkladı.

Read Previous

Erdoğan, depremzedelere yapılacak yardım miktarını açıkladı

Read Next

Motorin fiyatlarına bir indirim daha