Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Gostivar’da ADEKSAM, Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu ve Zdunye Köyü’nde ziyaretlerde bulundu.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği’nden yapılan paylaşımda, “Gostivar şehrinde Abdülhakim Hikmet Doğan Eğitim Kültür ve Sanat Merkezini (ADEKSAM) ziyaret ettik. Türk toplumunun eğitimi için yürütülen çalışmaları takdirle karşıladığımızı dile getirdik. Ziyaretimizde Gostivar Lisesi’nde görev yapan eğitimcileri temsilen bir grup öğretmenimizle buluştuk ve okullarındaki 1 sınıfın kapatılması ile ilgili görüşlerini dinledik. Konuyu takip ettiğimizi ifade ederek, diyaloğun ve yapıcı yaklaşımların önemine işaret ettik. Eğitim alanında toplumsal sorumluluk anlayışıyla hareket edilmesinin önemini karşılıklı vurguladık.” ifadelerine yer verildi.

Bir diğer paylaşımda da, “Gostivar’daki Mustafa Kemal Atatürk İÖO’nu ziyaret ederek öğretmenlerimizle bir araya geldik. Milli benliğimizin teminatı olan anadilimiz Türkçe’yi yaşatmaya devam eden, Türk kültürüne sahip çıkan öğretmen ve öğrencilerimizle gurur duyduğumuzu ifade ettik. Ziyaretimiz kapsamında Gostivar’lı gençlerimizle okulumuzun salonunda basketbol maçı yaptık.” denildi.

Açıklamada, “Güne Gostivar Zdunye köyünde başladık. Köyümüzün okulunu ziyaret ederek çocuklarımıza günaydın dedik. Her sınıfı ayrı ayrı ziyaret ederek çocuklarımızla sohbet ettik. Öğretmenlerimizle eğitim faaliyetleri üzerine görüş alışverişinde bulunduk. T.C. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından gönderilen her ders seviyesinde Türkçe ders kitaplarını takdim ettik.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Zdunye köyünde kardeşlerimizle buluşulduğu kaydedilen açıklamada, “Köyün kahvehanesinde başlayan ziyaretimizde geçmişten günümüze köyümüzdeki değişimler üzerine köy sakinleriyle sohbet ettik, yaşantı ve tecrübelerini dinledik. Buluşmamızda Türk toplumunun değerlerini yaşatıyor olmalarını gururla müşahade ettiğimizi belirttik. Kardeşlerimizle kısa süreli bir yürüyüş yaparak köyümüzün yenilenen camisinde incelemelerde bulunduk.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nda konuştu

Sonraki Haber

Radev: K. Makedonya demokrasi ve insan hakları değerlerine saygı göstermeye başlamalı