Büyükelçi Raykov: Bulgaristan ile Romanya arasındaki yeni köprüler siyasi irade meselesidir

Bulgaristan’ın Romanya Büyükelçisi Radko Vlaykov, Ruse’deki Tuna Köprüsü’nün Bulgaristan’daki kısmında başlayan temel onarım çalışmaları nedeniyle düzenlenen törende konuştu.

Büyükelçi konuşmalarında “Ruse’deki Tuna köprüsünde temel onarım çalışmalarının başlaması, Bulgaristan ile Romanya arasındaki bağlantı konusunda ciddi görüşmelere neden oldu. İki ülke arasındaki 409 км’lik sınır boyunca sadece 2 köprü ve 5 feribot mevcut, ki bunların bir bölümü gece gündüz çalışmıyor” dedi.

“Bulgaristan ve Romanya’nın AB’ye dahil olmasından bu yana, sadece ve sadece Vidin yakınındaki köprü tamamlandı” hatırlatmasında bulunan Vlaykov, “2019 tarihine dayanan bir memorandum var ve orada, Tuna nehri üzerine köprülerin inşa edilmesine dair 5 madde mevcut” dedi. “Umarım, Ruse yakınındaki ikinci köprünün inşaatı, Vidin yakınındaki gibi 13 yıl sürmez” dileğinde bulunan Bulgaristan Büyükelçisi, “Yeni köprüler inşa etme ve feribotları hizmete sokma meselesi, para meselesinden ziyade, siyasi irade meselesidir. Söz konusu irade Bulgaristan tarafında hep var olmuştur” sözlerini kullandı.

bnr

Read Previous

Bursa Osmangazi Belediyesi’nden Balkan Gastrokültür Sanat Festivali Müjdesi

Read Next

NATO Zirvesi’nin ilk oturumu yapıldı