Büyükelçi Kara’dan Kanatlar Köyü’ne ziyaret

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ve beraberindeki heyet, Pirlepe’ye bağlı Kanaatlar Köyü’nü ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü İsmail Kocayusufoğlu, Halkbank Makedonya Müdürü Bilal Sucubaşı, ve MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin ve Üsküp Büyükelçiliği heyetiyle beraber, Manastır Askeri İdadisi’nde düzenlenen Mustafa Kemal Atatürk’ün 119. mezuniyet yıl dönümü töreni ardından TİKA tarafından restore edilen Manastır İshakiye Camii’ni gezdi. Ardından Pirlepe’ye bağlı Kanaatlar Köyü’nü ziyaret eden Büyükelçi Tülin Erkal Kara ve beraberindeki heyet sırasıyla, “Kiril ve Metodiy” İlköğretim okulu, inşaatı devam eden Bucaklı Mehmet Cadıl Camii’ni ve Dikmen Baba Bektaşi Dergahı’nı ziyaret etti.

Ziyaret sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, “Kanatlar Köyü’nün büyük bir kısmı Türk soydaşlarımızdan oluşuyor. Yüzde 95’e yakın Türk soydaşımız yaşıyor. Burada Kiril ve Metodiy İlköğretim Okulu’na ziyaret gerçekleştirdik. Orada öğrencilerimizle, çocuklarımızla birlikte olmaktan son derece memnun olduk. Çok güzel bir karşılama vardı” dedi. Öğrencilerin kendilerini ellerinde Türk bayraklarıyla karşıladıklarına dikkat çeken Kara, “Öğrencilerimiz bizleri son derece sıcak bir şekilde karşıladılar. İçerde programlar düzenlendi ve onlara gerek Yunus Emre Enstitüsü gerek Diyanet İşleri Başkanlığımızın göndermiş olduğu kitapları dağıttık. Her biri çok memnun oldu. Tabi orada baktığımız zaman fiziki şartlar çok üst düzey değildi. Bizlerden bir spor salonu istekleri oldu. Biz de hep birlikte buraya geldik. Onlara bir söz verdik. Türkiye olarak bu okula en kısa zamanda bir spor salonu kazandıracağız” şeklinde konuştu.
Kanatlar Köyü ziyareti kapsamında inşaatı devam eden Bucaklı Mehmet Cadıl Camii’ni de ziyaret eden Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, “Bir diğer ziyaret ise henüz daha yapım aşamasında olan camimize gerçekleştirdik. Yaklaşık 1-2 aylık çalışması kalmış. Onun açılışına da iştirak edeceğiz. Buradaki insanların o sıcaklığını görmenizi istiyoruz. Biz Türkiye’deki bütün vatandaşlarımıza şunu ifade ediyoruz: Emin olun ki buradaki dualarla sizler orada çok huzurlu yaşaycaksınız ve buradaki soydaşlarımızın vatandaşlarımızn her birinin yürekleri sizler için atıyor” ifadelerini kullandı.
Dikmen Baba Dergahı’nı ziyaret ettiklerini söyleyen Büyükelçi Tülin Erkal Kara, “Alevi kardeşlerimiz ile ilgili bilgiler edindik. Çok yalnız kalmışlar. Son 20 yıldır bizi kimse ziyaret etmedi dediler ve biz de bunu alışlkanlık haline getirip nerede bir vatandaşımız varsa hiçbir ayrım gözetmeden yanlarında olacağımıza söz verdik” diyerek sözlerine son verdi..

 

Read Previous

Balkanlarda Osmanlı ve İzzetbegoviç

Read Next

TİKA’dan Tiran İtfaiyesine Ekipman Yardımı

One Comment

  • First of all, thank you for your post. totosite Your posts are neatly organized with the information I want, so there are plenty of resources to reference. I bookmark this site and will find your posts frequently in the future. Thanks again ^^

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *