Bulgaristan’daki Ruse (Rusçuk) Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Sinem Taştan, Ruse Belediye Başkan Yardımcıları Zlatomira Stefanova ve Dimitır Nedev ile gerçekleştirdiği çalışma toplantısında, “Türkiye, Bulgaristan ekonomisine yatırım yapmak konusunda ciddi bir şekilde ilgilenmeye devam ediyor ve pandemi durumu iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri etkilemedi” diye kaydetti.

Taştan, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birinin ciddi manada buraya yatırım yapmakla ilgilendiğini, ancak konuya ilişkin detaylı bilgilerin önümüzdeki birkaç hafta içinde verileceğini kaydetti.

Sofya Ticaret Müşaviri, Türkiye’den yaklaşık 70 büyük şirketin ve yaklaşık 2500 küçük ve orta ölçekli şirketin Bulgaristan’da faaliyet gösterdiğini ve Türkiye’nin Bulgaristan’a yaptığı yatırımların 2,5 milyar avronun üzerinde olduğunu vurguladı.

Taştan, ilçedeki sanayi bölgelerine ilgi göstererek, Ruse’nin ciddi bir lojistik merkezi haline geldiğine işaret etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Stefanova, “Belediyemiz, Türk şirketlerinden gelen sorulara ve buna bağlı olarak üretim tesislerinin inşası için arazi kiralama veya satın alma müzakerelerine aktif olarak yardımcı olabilir” dedi.

Tersane konusu da tartışıldı. Dimitır Nedev, onun durumu ve sahip olduğu teçhizat hakkında bilgi vermeye hazır olduğunu ifade etti. Ştrıklevo köyü yakınlarındaki havaalanına yatırım fırsatları da toplantının odak noktası oldu.

Ekonomi ve Uluslararası İşbirliğinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı, iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkilerini vurguladı ve potansiyel yatırımcıların Ruse’deki yerel yönetim yetkililerinden destek bulacaklarını ve tam bir iş birliği içinde çalışacaklarına dair güvence verdi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt: “Toprak bütünlüğünü tehlikeye atan söylemlere son verilmeli”

Sonraki Haber

Kosova’da ilk turda seçilen belediye başkanları belli oldu