Bütüçi: İnşaat sektörü devlette bir dizi ekonomik fırsat yaratıyor

Kuzey Makedonya Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi, inşaat sektörünün devlette bir dizi ekonomik fırsat yarattığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi, inşaat sektörünün sadece tuğla, beton ve çelikten ibaret değil, aynı zamanda ekonomik fırsatlar yaratan bir sektör olduğunu söyledi.

“Yol Altyapısı Deneyimler, Zorluklar ve Perspektifler” konulu İlk Yol Altyapı Konferansı’nda konuşma yapan Bütüçi, inşaat sektörünün ülkenin ekonomik kalkınmasındaki rolüne odaklanan “Ülkenin Ekonomik Kalkınmasındaki İnşaat Sektörünün Rolü” başlıklı ikinci oturumun bir parçasıydı ve bu sektörün ekonomi ile sıkı bir şekilde ilişkilendirilmediğini, aynı zamanda ülkenin genel kalkınmasına katkıda bulunduğunu belirtti.

İnşaat sektörünün sadece ekonomiyle değil, aynı zamanda ülkenin genel kalkınmasıyla ilgili birçok bağlantılı alt sektörün bulunduğunu kaydeden Bütüçi, “İnşaatı, yalnızca ayrı bir sektör olarak görmüyorum; 25 alt sektör bu sektöre doğrudan veya dolaylı olarak katkıda bulunuyor ve hangi alt sektörün en fazla katma değer sağladığını önemlidir.” dedi.

İş gücü ve inşaat sektörü için yetenek konusunda değinen Bütüçi, gelecek beş yıl içinde inşaat sektörünün gereksinimlerini karşılayabilecek kaç kişiye ihtiyaç duyulduğuna yanıt verilmesi gerektiğini belirtti ve bu bağlamda Ülke Kalkınma Stratejisi’nin hazırlık sürecine vurgu yaptı.

İnşaat şirketlerini iç piyasada rekabetçi hale getirecek koşulların yaratılması gerekliliğini vurgulayan Bütüçi, “Ortak olarak, her birinizi inşaat sektörü pazarında, Kuzey Makedonya içinde veya dışında rekabetçi hale getirmek için yeterli koşulları yaratmalıyız. Sadece artan rekabetçilik, şirketler için sürdürülebilir bir çözümdür. Ayrıcalıklı koşulları olan herhangi bir diğer kriter, ayrımcılık olabilir.” dedi ve artan rekabetçiliğin, inşaat şirketlerini Avrupa Birliği iç piyasasında daha hazır hale getireceğini sözlerine ekledi.

Bütüçi, eğitim reformlarının gelecek 20 yıl boyunca ihtiyaçlara yanıt vermesi gerektiğini, en fazla katma değere sahip sektörlerde insan sermayesini teşvik etmesi gerektiğini vurguladı.

Bütüçi’nin yanı sıra, panele Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, Prof. Dr. Yelisaveta Georgieva Yovevska ve Prof. Dr. Yasmina Bunevska Talevska da katıldı.

Ohri’de düzenlenen konferans, Kuzey Makedonya Ticaret Odası’na bağlı İnşaat, İnşaat Malzemeleri ve Metaller Endüstrisi Derneği tarafından, Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı ve Kamu Yolları İşletmesi ile işbirliği içinde düzenleniyor.

Read Previous

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Kavazovic ile görüştü

Read Next

Dünyada en kısa sürede en fazla çocuğun öldürüldüğü yer: Gazze