Bütüçi: Birkaç bin şirket kriz vergisi ödeyecek

Kuzey Makedonya Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi, ülkedeki birkaç bin şirketin kriz vergisi ödeyeceğini söyledi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi, bankalar ve ticaret şirketleri ile üretim yapan şirketler hariç, bu yıl elde ettikleri 10 milyon avroyu aşan kârları üzerinden yüzde 30 oranında kriz vergisi kapsamına alınacağını söyledi.

Söz konusu verginin bir defaya mahsus olacağını ve sadece bu yıl elde edilen kâr için geçerli olduğunu ve dört yıllık ortalamanın üzerinde olduğunu kaydeden Bütüçi, birkaç bin şirketin kapsanmasının beklendiğini belirtti.

geliri 10 milyon Euro’nun üzerinde olan tüm şirketlerin kapsanacağının altını çizen Bütüçi, “Son 4 yıldaki ortalama kârları bu yıl yüzde 20’yi geçmezse bu vergiden muaf tutulacak. Bu yıl gerçekleşmesiyle birlikte son 4 yılda ortalama karı 1.2 milyon avronun üzerinde olanlar bu vergiyi ödeyecek. Bu kârın üzerinde gerçekleşen fark için yüzde 30 vergi oranı hesaplanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuyla ilgili örnek veren Bütüçi, “Örneğin, bir şirketin karı 1,2 milyon avro ise ve bu arada karı 2 milyon avroya çıkarsa, aradaki 800.000 avroluk fark, yalnızca bu yıl için yüzde 30’luk bir kâr vergisine tabi olacaktır. Bu, kar vergisi adına ödenecek ek 240.000 Euro’dur. Bunun birkaç bin şirket meselesi olduğunu varsayabilir.” şeklinde konuştu.

Read Previous

Gazprom: Türkiye’de kurulacak gaz merkezi, piyasada şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlayacak

Read Next

Manastır’ın eski belediye başkanı Talevski 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı