“Bütçede 2024’te yönetici maaşlarının artırılmasına yönelik para yok”

Maliye Bakanı Fatmir Besimi, 2024 yılında yönetici maaşlarına zam yapacak bütçede para bulunmadığını belirtti.

Kuzey Makedonya Maliye Bakanı Fatmir Besimi, uzun süre ülke gündemini meşgul eden yöneticilerin maaşlarına zam yapılmasıyla ilgili, “Bütçede 2024’te yönetici maaşlarının artırılmasına yönelik para yok.” dedi.

Bugünkü basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Besimi, bütçede seçilmiş ve atanmış kişilerin maaşlarının hukuka uygun olarak artırılmasına yönelik bir para planlanmadığını söyledi.

2024 yılında bunun önlenmesi için kanunlara müdahale edileceğinin Hükümetin açıkladığı politikanın bir yansıması olduğu anlamına geldiğini kaydeden Besimi, “Her yıl ortalama maaş ayarlamasına göre bir artış takip edildiği kanuna göre ek artış için herhangi bir para yok. Yönetici ve atanmış kişilerin maaşlarına ilave zam yapılması için bütçede herhangi bir para planlanmıyor.” ifadelerini kullandı.

Devlet kurumlarındaki istihdam duyurularına ilişkin Besimi, kurumlarda personel çıkışı yaşandığını ve boş kadroların doldurulması gerektiğini söyledi.

Hükümetin vardığı sonuca göre, çalışma ilişkisinin sabit bir süreden süresiz bir süreye dönüştürülmesine de izin verilmektedir, ancak bunun kurumun bütçesi çerçevesinde olması gerekmektedir.

Read Previous

Modern zamanın en uzun işgaline tanık olan Gazze’de İsrail saldırıları 90. gününde sürüyor

Read Next

Pazartesi günü resmi tatil