Burç Üniversitesi’nin kütüphanesi terörist liderin kitaplarıyla dolu

Bosna Hersek’te terör örgütü FETÖ ile bağlantılı olduğu iddia edilen Burç Üniversitesi’nin kütüphanesinde terörist lider Fethullah Gülen’e ait tam 142 kitap olduğu ortaya çıktı.

Stav dergisinin yayınladığı habere göre üniversite kütüphanesinde Gülen’in dünya görüşü, Gülenci hareket, terörist liderin New York’taki konuşmaları ve sünnet anlayışı gibi birçok konuda kitaba ilişkin kayda ulaşıldı.  

Dergi, Gülen’in hastalıklı ideolojisinin propagandasının kitaplar yoluyla öğrencilerin erişimine sunulmasının yanı sıra Richmond okulları ve Burç Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin söz konusu marazi yayınları okumaya zorlandıklarını da kaydetti.

Sosyal medyada okuldaki tecrübesini paylaşan eski bir öğrenci, “Din kültürü dersinden not almak için bizi Gülen’in kitabını okumaya mecbur etmeye çalışmalarını ve ben bunu reddettiğimde ceza tehditleriyle birlikte müdürle konuşmaya göndermelerini asla affetmeyeceğim. Fırına gitmek için dahi “abiden” izin almamız gerekiyordu. Eğer abi izin vermezse o gece aç kalırdık” diye yazdı.

Türkiye’nin kamu kurumları, Türkiye’de darbe teşebbüsünde bulunan terör örgütüyle iltisaklı yapılanmalara ilişkin Bosna Hersek makamlarını devamlı bir şekilde ikaz ediyor. Stav dergisinin haberine göre Türk kurumlarının FETÖ’nün eğitim sahasındaki uzantıları olmakla itham ettiği okulların öğrencilerinin şahitlikleri, Türkiye’den gelen uyarıları doğrular nitelikte. “Bosna Sema” eğitim kurumları ismiyle tesis edilen kurumun ilk kurucuları da 2011’de Türk medyasına yaptıkları açıklamalarda “Bosna’ya Fethullah Gülen’in talimatıyla” geldiklerini açıklamıştı.

Bu okulların FETÖ terör örgütü ile bağlantılarına ilişkin onca delile rağmen günümüzde “Gülen okulu” olduklarını resmi olarak inkar etmelerine rağmen bu okullarda ucu Gülen’in terör şebekesine çıkan birçok iz bulunduğunu yazan dergi, Saraybosna’daki Burç Üniversitesi’nin (çevrim içi) kütüphanesinde Fethullah Gülen’e ait çok sayıda kitaba ilişkin kayda ulaşıldığına dikkat çekti.

Üniversitenin elektronik kütüphanesinde Türkçe, İngilizce ve Boşnakça dillerinde tam 142 kitap bulunduğuna dikkat çeken dergi, Bosna Hersek’te başka hiçbir okulun kütüphanesinde Fethullah Gülen’e ait her şeyin bulunabileceği böylesine geniş bir külliyat bulunmadığına dikkat çekti.

Gülen kitapların işaret ettiği gerçeğin ayrıca Burç Üniversitesi temsilcilerinden Adnan Yaman’ın 2016 yılında İtalya’da bir konferansta “Hizmet Hareketi ve insan hakları” konulu bir konuşma yapması ve 2014 yılında terörist lider Gülen hakkında Terry Spencer Hesser yapımcılığında çekilen “Love is verb” isimli belgesel için yapımcının Saraybosna’daki Burç Üniversitesi’ne de teşekkür etmesinin de kurumlar hakkındaki gerçeği gözler önüne serdiği ifade edildi.   

Bahsi geçen kitapların halen üniversite kütüphanesinde tutulup tutulmadığının bilinmediği ifade edilen yazıda, her halükarda dünya medyasından Reuters Ajansı ve İngiliz The Guardian’ın dahi Saraybosna’daki Uluslararası Burç Üniversitesi’ni terörist lider Fethullah Gülen ile ilişkilendirdiklerine dikkat çekildi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yunanistan: Türkiye ile ikili ilişkilerin düzelmesi için temelleri attık

Read Next

Zelenskiy, 18 günde 13 bin Rus askerinin öldüğünü açıkladı