“Bulgaristan’ın yeni füze savunma sistemine ihtiyacı var”

Nova TV’ye konuşan Bulgaristan Savunma Bakanı Yardımcısı Atanas Zapryanov, “Ülke balistik füze saldırılarına karşı korunmuyor ve hava savunma sistemlerinin acilen modernize edilmesi gerekiyor” sözlerini kullandı.

Zapryanov, “ABD’nin hava ve gemisavar savunma sistemleri konusunda bize nasıl yardımcı olabileceğini görüştük. Amerika Birleşik Devletleri, askeri havacılığın ve kara kuvvetlerinin modernizasyonunda ana ortağımızdır. Hava savunma sistemlerinin konuşlandırılmasına ilişkin bir sözleşme yok ve bu yönde görüşmeler devam ediyor. Eski Sovyet sistemlerimiz var ve onları değiştirmenin zamanı geldi,” ifadelerinde bulundu.

Savunma Bakanı Yardımcısına göre, Bulgaristan “Patriot” sistemlerini sipariş etse bile, üretimin küçük olmasından dolayı ancak 8-9 yıl sonra hazır olacaklar. Zapryanov’a göre, Balkanlar, Rusya’nın eski ilgi alanı olması nedeniyle savunmasız durumda.

Savunma Bakanı Yardımcısı, “Rusya, 2008’den bu yana eylemlerinde tutarlı davranarak bölgeleri ele geçirmek için askeri güç kullanıyor. Önce Gürcistan, sonra Kırım, şimdi de Ukrayna,” sözlerini kullandı.


Kaynak: BNR

Read Previous

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, bugün 2 deney yapacak

Read Next

Batı Balkanlar’dan AB’nin 6 milyar euroluk yeni Büyüme Planı’na destek sözü