Bulgaristan’ın Schengen üyeliği yabancı turistlerin ülkeye ilgisini artıracak

Bulgaristan Turizm Bakanı Zaritsa Dinkova Almanya, Polonya ve Türkiye’deki turizm ataşeleriyle toplantı gerçekleştirdi.

Bulgaristan’ın Schengen üyeliğinin yabancı turistlerin ülkeye olan ilgisini artıracağı, Turizm Bakanı Zaritsa Dinkova ile Almanya, Polonya ve Türkiye’deki turizm ataşeleri arasında yapılan çevrimiçi çalışma toplantısından sonra netleşti.

Turizm Bakanı Almanya, Polonya ve Türkiye’deki temsilcilere, “Yurtdışındaki turist ataşelerinin rolü bizim için son derece önemli. Siz Bulgaristan turizminin yurtdışındaki proaktif tarafısınız. Biz bir takımız.” dedi.

Almanya’daki turizm ataşesi Tihomir Patarinski, “Bulgaristan’ın hava ve deniz yoluyla Schengen’e kabul edilmesinin olumlu etkisi, Almanya’dan Bulgaristan’a büyük ölçüde hava taşımacılığına bağlı olan yolcu akışının %80’ine doğrudan etki edecektir” dedi. Sınır kontrolünün kaldırılması ve artan güvenlik önlemlerinin, Bulgaristan’ın Avrupa’nın turizm destinasyonu olarak algılanması üzerinde uzun vadeli bir imaj etkisi yarattığını vurguladı.

Alman pazarının yanı sıra Polonya pazarı da Schengen bölgesine girişimizin ardından olağanüstü gelişim fırsatları sunuyor.

Varşova’daki turizm ataşesi Nikolay Kostov, “Beklenti, yaklaşık 300.000 Polonya vatandaşının önümüzdeki yaz sezonunda Schengen’e girişimizden kaynaklanan olumlu değişimi hissedeceği yönünde. Bu, bir turizm destinasyonu olarak Bulgaristan’a olan güvenin artmasına katkıda bulunacaktır. Ülkemiz, Polonya vatandaşlarının yaz tatili için seyahat ettiği Polonya’ya hava yoluyla en yakın destinasyondur.” dedi. Polonya’da ülkemize gidiş-dönüş seyahatlerin kolaylaştırılmasıyla ilgili geri bildirimlerin son derece olumlu olduğuna dikkat çekti.

Bulgaristan’ın Schengen’e kabul edilmesinin ardından, Türkiye’ye başka bir vize kısıtlaması getirilmeyecek olan Schengen vizesi sahibi yabancı turistlerin de ülkemizi ziyaret etme imkanından yararlanması beklenmektedir. Ankara’daki Ataşe Teodora Taşkova, Türkiye’den gelen verilerin bunu gösterdiğini belirtti.

Taşkova, “Schengen vizesi verilen 80 binin üzerinde Türk vatandaşı, Bulgaristan’ı turizm amaçlı ziyaret etme hakkına sahip olacak. Bu sayıya, AB dışındaki ülkelerden Türkiye’ye gelen ve Türkiye’ye yakınlığı dikkate alınarak ortak turizm paketleri kapsamında dilerlerse ülkemizi ziyaret etme imkanından yararlanabilen Schengen vizesi sahipleri de eklenebilir.” diye vurguladı.


Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova Bangladeşli işçilerle doluyor

Read Next

Sokollu Mehmet Paşa’nın hatırası: Drina Köprüsü