Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya elektrik tedarik etme imkanları ele alındı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ile beraberindeki heyetle bir araya geldiği toplantıda Bulgaristan’dan Kuzey Makedonya’ya elektrik tedarik etme ve ekonomik bağlantı alanında ortak proje gerçekleştirme imkanları ele alındı.

Radev, “Bugün Bulgaristan hükümetiyle görüşmenizin, Avrupa Birliği’nin (AB) kurallarına uygun elektrik arzı konusunda karşılıklı yarar sağlayan bir çözüme ulaşma yolunda önemli bir adım olduğunu umuyorum” dedi.

Başbakan Kovaçevski’nin Sofya’ya çalışma ziyareti girişimini memnuniyetle karşılayan Radev, Bulgaristan ile Kuzey Makedonya arasındaki güveni, karşılıklı anlayışı ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesini güçlendirmek için en üst siyasi düzeyde daha sık toplantı gerçekleştirme ve diyalog yürütme çağrısını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Radev, “Son aylarda tanık olduğumuz şiddetli siyasi tutkulara rağmen iki kardeş ülke arasındaki ilişkiler, her türlü siyasi konjonktürü aşan sağlam bir temele dayanmaktadır” diye vurguladı.

Devlet Başkanı, ülkenin devletliğinin ve bağımsızlığının tanınmasından, eski Yugoslavya’nın dağılması sırasında Birleşmiş Milletler’in önleyici askeri güç konuşlandırılmasının ısrarına kadar, ambargo sırasında yardım sağlanması, 2001’de yaşanan iç çatışma sırasında sağlanan askeri ve teknik teçhizat yardımı ile yaşanan felaket ve doğal afetler için yapılan yardım olmak üzere Bulgaristan’ın güneybatı komşumuza çok kez verdiği desteği de hatırlattı.

Radev, “Sınırın her iki yakasındaki insanlar uğruna, gelecek nesiller uğruna, ortak Avrupalı geleceğimiz uğruna bu temeli geliştirmek ve güçlendirmekle yükümlüyüz” diye vurguladı ve Kuzey Makedonya’nın AB’ye üyelik müzakerelerinin başlamasına ilişkin siyasi düzenlemelerin de bu sürecin bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Kuzey Makedonya Başbakanı Kovaçevski ise beraberindeki heyetle birlikte Geçici Başbakan Gılıb Donev ile olumlu ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Kovaçevski, toplantıda  elektrik enerjisi alanında iş birliği fırsatları ve önümüzdeki kış ısıtma sezonunda Kuzey Makedonya ekonomisi ve ev tüketicilerinin ihtiyaçlarını karşılamada desteklemek için Bulgaristan’dan elektrik ithal etme fırsatlarının ele alındığı vurgulandı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Dünya genelinde 771 milyon kişi okuma yazma bilmiyor

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’da resmi törenle karşılandı