Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov bugün Ulusal Koronavirüs Kriz Masası ve Covid-19’a Karşı Ulusal Aşılama Planını Uygulama Kurulu üyeleriyle çalışma toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Bulgaristan’da uygulanan anti-salgın önlemleri olumlu sonuç veriyor ve ülkede koronavirüs yoğunluk haritasında kırmızı renkle gösterilen iller bulunmuyor. Son 7 günde tedavi edilen hasta sayısı 16 000, sadece son 4 günde 8 500 hasta iyileşti ve hasta sayısı tedavi edilen hasta sayısının neredeyse yarısı kadar. 27 Aralık’ta Sofya, Plovdiv (Filibe) ve Burgaz’da başlayacak ve ertesi gün diğer il merkezlerine doğru yayılacak olan Covid-19’a karşı aşılama sürecine başlamak için organizasyon oluşturuldu.

Aşılama gönüllü ve ücretsiz olacak ve Sağlık Bakanı, hastane müdürleri ve Covid-19 mücadelesinde ön saflarda yer alan doktorlar ve sağlık uzmanlarının aşı olması ile başlayacak.

Başbakan Boyko Borisov, “An itibarıyla tedbirlerle hedeflediğimiz şeyi gerçekleştirdik – enfekte olan kişi ve ölü sayısı azaldı. Tedavi edilenlerin sayısı da artıyor. Tedbirler en liberal, mümkün olan en hafif ve en az zarara mal olan olsalar da, aşırıya kaçmasalar da, doğru alındı ve doğru yerlere uygulandı” dedi. Borisov, durumun sürekli izlenmeye devam edeceği konusunda kararlıydı ve aşılama süreci sayesinde ülkemizin önümüzdeki yılın sonuna kadar pandemiden çıkacağını umduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, şu anda ülkemizin AB ve Avrupa Ekonomik Alanı’nda 14 günlük morbidite açısından 17. sırada, mortalite açısından ise 3. sırada yer aldığına dikkat çekerek Bulgaristan’da koronavirüs ile ilgili mevcut durum hakkında bilgilendirdi.

Bakan, “Ülkemizde morbidite açısından istikrarlı bir düşüş eğilimi var. 100 bin kişi başına düşen vaka sayısı 500’den az olup haritada kırmızı renkle gösterilen iller yok. Son 7 günde 16 000, son 4 günde ise 8 500 hasta iyileşti ve hastalar tedavi edilenlerin neredeyse yarısı kadar az” dedi.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Yunanistan-Mısır MEB’i BM’de yayımlandı

Sonraki Haber

Almanya’da ilk kez mutasyona uğramış koronavirüs vakası tespit edildi