Bulgaristan’da koronavirüs (Covid-19) ile enfekte olanların sayısındaki artış, sağlık sistemi kapasitesi üzerinde baskının giderek daha da artmasına neden oluyor.

Ülkemizin 28 ilinin tamamının koronavirüs risk haritasında renk kodu kırmızı. Bu, Tırgovişte (Eskicuma) dahil olmak üzere insidansın 100 bin kişi başına 150’nin altında olduğu hiçbir bölge olmadığı anlamına geliyor. Beşinci gün hastaneye kaldırılan kişi sayısı 8 000’in üzerinde kalmaya devam ediyor.

Birçok bölgede hastane yatağı sıkıntısı var. Varna ilinde kritik sınıra gelindi ve Covid-19 hastalar için ayrılan yatakların artırılması düşünülüyor. Yanbol ve Burgaz illerinde koronavirüs hastaları için yatakların % 90’ından fazlası dolu.

Hastaneye kaldırılan vakaların üçte biri başkent Sofya’da kaydedildi. Sofya’daki Pirogov Hastanesi, Askeri Tıp Akademisi ve Sveta Anna İl Hastanesinde durum endişe verici.

Sağlık Bakanı Kostadin Angelov’un ifadesine göre hastane sistemi iş yüküyle başa çıkıyor. Blagoevgrad’daki (Yukarıcuma) en büyük hastane artık acil hastalar kabul etmemekte. Cerrahi servis, Covid-19 Bölümü haline geldi.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Yurtdışından 137 bin vatandaş kayıt oldu

Sonraki Haber

Sokağa çıkma yasağına 18 kişi uymadı