Ulusal İstatistik Enstitüsünün (NSİ) verilerine göre, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) ve AB dışındaki ülkelere toplam ihracatı yılın ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %20’den fazla artarak 32 milyar levaya yaklaştı. Aynı dönemde bu ülkelerden yapılan ithalat ise daha da fazla arttı ve %24.8 artışla 35.6 milyar levaya ulaştı. Böylece haziran ayında toplam dış ticaret dengesini olumsuz etkiledi.

Üçüncü ülkelerle ticarette dengesizlik bu yılın ilk altı ayında daha da arttı. Bulgaristan’ın AB dışındaki ülkelere ihracatı %14,4, bu ülkelerden ithalatı ise %24,2 oranında artış gösterdi.

Bulgaristan’ın ihracatı dördüncü ay olmak üzere haziran ayında çift hane artmaya devam etti. İhracat 5,44 milyar leva olarak gerçekleşti ve yıllık bazda %27,8 artış gösterdi. Ancak artış hızı bir önceki aylara göre çok daha yavaştır. Örneğin nisan ayında artış %50’ye ulaştı, mayıs ayında ise %30’un üzerine çıktı. Bu, elbette baz alınan 2020’de bu iki ayda ihracat rakamlarının düşük olmasından kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte ilk aktif yaz ayında Bulgaristan’ın ihracatı, bir önceki aya göre 550 milyon levanın üzerinde arttı ve nisan ayında 5,8 milyar levaya ulaşarak rekor seviyeye ulaştı. Bu artış, esas olarak aylık bazda yaklaşık 430 milyon leva artış gösteren Avrupa ülkelerine yönelik ihracattan kaynaklanmaktadır. AB dışındaki ülkelere ihraç edilen mallar yaklaşık 120 milyon leva değerinde olup AB ülkelerine ise toplamda 3,8 milyar leva (%28,3 büyüme) değerinde mal ve hizmet ihracatı yapıldı. AB dışındaki ülkelere ihraç edilen mal ve hizmetler ise toplamda 1,8 milyar leva (%26,8 büyüme) değerindedir.  

2021’de artan ihracat hacmi, hem enflasyondan hem de Bulgaristan’dan ihraç edilen mal ve hizmet fiyatlarındaki artıştan hem de ekonomik toparlanmadan kaynaklanmaktadır.

Kircaalihaber

Önceki Haber

Arnavutluk’taki orman yangınları kontrol altına alındı

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan selden etkilenen Bozkurt’a gitti