Bulgaristan’ın direniş sembolü Türkan Bebek Bornova’da anıldı

Bulgaristan’da, 1984 yılındaki asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında 18 aylıkken öldürülen Türkan Feyzullah ölümünün 37. yılında Bornova Belediyesi tarafından anıldı.

Atatürk Mahallesi’nde adının verildiği parkta düzenlenen törende Türkan Bebek ve annesinin tasvir edildiği anıta kırmızı karanfiller bırakıldı, birlik ve beraberlik mesajları verildi. Törene katılan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bulgaristan Türklerinin direnişinin sembolü olan ‘Türkan Bebek’in unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Anma töreni Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bulgaristan DPS HÖH Haskovo Milletvekili Mümin Sali, DPS HÖH Kırcaali Milletvekili Pavlin Pristev, Bulgaristan Kırcaali Karagözler Belediye Başkanı Aydın Osman, Ege Balkan Türkleri Federasyonu ve Bornova Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Kocaman, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bornova Şube Başkanı Nihat Yağbasan, siyasi partilerin ilçe temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

BİRLİK VE BERABERLİK

Anma töreninde konuşan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, mübadele ve asimilasyon kelimelerinin önemli olduğunu belirterek, “ Bu iki kelime birbirine çok yakın. Acılarla ve karanlıkla dolu. Bunları tekrar yaşamamak için bize düşen görev mücadele etmek. Bunu birlik ve beraberlikle yukarı taşıyabiliriz. Biz karanlık günleri unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Türkan Bebeği ve benzeri şekilde katledilen tüm canlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

TÜRKAN BEBEK BİR SİMGE

Birlik ve beraberliğin dayanışmanın bir göstergesi olduğunu ifade eden CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, “Türklük, Balkan coğrafyasında asla yolundan dönmedi. Ne dilini ne dinini asla değiştirmedi. Türkan Bebek de bir simge. Bizim bu asimilasyonu unutmamamıza, unutturmamamıza ve anmamıza vesile olan bir simge” diye konuştu.

BORNOVA BELEDİYESİ VE BAŞKAN İDUĞ’A TEŞEKKÜR

Etkinliğe katılan Bulgaristan DPS HÖH Haskovo Milletvekili Mümin Sali de 1984 yılında yaşanan acı günleri unutmayan ve unutulmamasını sağlayan Bornova Belediyesi ve Belediye Başkanı Mustafa İduğ’a teşekkür ederek, Bulgaristan Türklerinin Bornova’da birlik içinde yaşamasının önemine vurgu yaptı. 1984’ü bir kara gün olarak nitelendiren Ege Balkan Türkleri Federasyonu ve Bornova Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Kocaman, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bornova Şube Başkanı Nihat Yağbasan ise Bulgaristan’da yaşanan asimilasyonu asla unutmayacaklarını dile getirerek, her sene bu acı günü anan Bornova Belediyesi’ne teşekkür etti.

izgazete

Read Previous

Arnavutluk Başbakanı Rama, enerji krizi konusunda Kosova’ya yardım teklifinde bulundu

Read Next

Yunanistan’ın ölüme terk ettiği 56 düzensiz göçmeni Türkiye kurtardı