“Bulgaristan’ın BAE’ye ihracatı ithalattan iki kat fazladır”

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov, Abu Dabi Ticaret Odası tarafından düzenlenen bir iş forumunun açılışında yaptığı konuşmada, “Bulgaristan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yaptığı ihracat ithalattan iki kat fazladır” dedi.

İş forumu, Cumhurbaşkanı Rumen Radev başkanlığındaki hükümet ve iş dünyası temsilcilerinden oluşan Bulgaristan heyetinin ziyaret programı çerçevesinde gerçekleştirildi. Foruma 15 Bulgar ve 30 yerel firma katıldı.

Bakan Stoyanov, “Bu tür olaylar, uzun vadeli ortaklıklar kurmanın temelini oluşturuyor ve bugün üstlenilen en üst düzeydeki siyasi taahhütle iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinde daha da iyi sonuçlar elde etmenin sadece bir zaman meselesi olduğuna eminim” dedi. Bakan, 2022’nin ilk altı ayına ilişkin verilere göre, ikili ticarette %18 veya toplam 83,2 milyon ABD doları olmak üzere büyüme eğilimini sürdürdüğüne dikkat çekti. Stoyanov, “İkili ticaret hacminin yaklaşık 2/3’ünü Bulgaristan’ın yaptığı ihracat oluşturuyor ve bunun önemli bir bölümünün makine yapımı ürünleri, elektrikli ekipman ve tıbbi sarf malzemeler olması olumlu bir eğilimdir” diye ekledi.

Bakanın ifadesine göre, iki ülke arasında bu tür ikili görüşmelerin artmasıyla üstesinden gelinebilecek henüz kullanılmamış büyük bir potansiyel var. Stoyanov, “Dünya bir dizi kriz içinde, ancak her biri aynı zamanda Bulgaristan ve BAE gibi tanınmış ortaklarla bağları genişletmek de dahil olmak üzere bir fırsattır” dedi.

Resmi ziyaret sırasında Bakan Stoyanov, tarım ve turizm alanlarında olmak üzere iki iş birliği anlaşması imzaladı.

Bakan, “Bulgaristan Cumhuriyeti Hükümeti ile BAE Hükümeti arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma’nın imzalanmasına ilişkin müzakereler de son aşamaya geldi. Böyle bir anlaşmanın olmaması, BAE’nin ülkemizde daha fazla yatırım yapmasının önünde önemli bir engeldir” diye bildirdi. Son haftalarda stratejik belge üzerindeki çalışmalar her iki ülkede de derinlemesine yapıldı ve resmi olarak imzalanmasının mümkün olan en kısa sürede olması bekleniyor.

Stoyanov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bulgaristan, hem stratejik konumu hem de AB Tek Pazarı’na erişimi ile Arap şirketleri için büyük potansiyele sahip bir destinasyondur. Bu şartlar karşısında BAE’den geçen yıl gelen yatırımlar sadece 3,1 milyon avro idi”. Onun ifadesine göre, değerlerin bu kadar düşük olmasının sebeplerinden biri de bu belgenin olmamasıdır.

Bakan, “Bulgar kurum ve işletmeleri onlarca ziyaret gerçekleştirdi ve gerçekten büyük yatırım projelerinin her sunumunda bu anlaşma sorunu gündeme getirildi. Ancak ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için bu idari zemini oluşturmak için hiçbir şey yapılmadı” diye ekledi ve iki ülkenin ilk kez gelecekteki anlaşmaya dahil edilecek belirli metinlerde birleştiğini vurguladı.

Stoyanov, “Bazı Avrupa ülkelerindeki milyarlarca yatırım karşısında BAE’li şirketlerin ülkemizdeki projelerinin toplam değeri 129,3 milyon avroyu buluyor. Umarım bu belgeyi imzaladıktan sonra bu değerleri kat kat çoğaltacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev başkanlığındaki heyette Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiyev, Dışişleri Bakanı Nikolay Milkov, Yenilik ve Büyüme Bakanı Aleksandır Pulev vb. hükümet ve iş dünyası temsilcileri de yer aldı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Macaristan’da son 121 yılın en sıcak yazı yaşandı

Read Next

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor: Bosna Hersek, bu hafta aday ülke statüsü alabilir