Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’ne katılım süreciyle ilgili iletişim kampanyası başlatıldı

Bulgaristan Başbakanı Gılıb Donev tarafından avro yolunda Bulgaristan ve Avro Bölgesi’ne katılımı fikriyle Bulgaristan vatandaşlarının yakınsaması ile ilgili konuşma başlatıldı.

Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen tematik bir konferansta Başbakan, hükümetin iletişim kampanyasını başlattı. Kampanya, Bulgaristan toplumunu Bulgaristan’ın Avro Bölgesi’ne katılım süreci etrafındaki tüm gerçeklerle tanıştırmayı ve tüm irrasyonel korkuları mantıklı bir şekilde ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Başbakan, yaptığı açılış konuşmasında, “Ülkemizin dünyanın en gelişmiş ekonomik ve parasal birliğine katılması ve ikinci küresel rezerv para birimini resmi para birimi olarak kabul etmesi, Bulgaristan’ı hem mevcut hem de gelecekte yaşanabilecek krizlere karşı daha hazırlıklı hale getirecektir. Bu bize hem mali ve ekonomik hem de jeopolitik açıdan ek istikrar sağlayacaktır” diye vurguladı. Donev’in ifadesine göre, Avro Bölgesi’ne katılım, ülkemizin daha zengin olmasına katkıda bulunan faktörler arasında olup, reformlara ek bir itici güç verecek ve en gelişmiş AB ülkeleriyle yakınlaşmayı hızlandıracak. Başbakan, bunun öngörülebilirliğe ve istikrarın artmasına yol açacağına, kaliteli işler yaratmak için yatırımı teşvik ederek işletmeleri destekleyeceğine işaret etti.

Özellikle enflasyon konusu üzerinde duran Başbakan, “Avro Bölgesi’ne girdikten sonra fiyatların değişmesi konusu özellikle Bulgaristan vatandaşları için hassas ve bizim görevimiz daha fazla netlik getirmektir” dedi. Başbakan, ülkemizdeki mevcut endişelere cevaben, avroya geçmiş ülkelerde yapılan çalışmaların, Avro Bölgesi’ne girmenin enflasyon üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını, temel risklerin yalnızca haksız ticaret uygulamalarından kaynaklandığını gösterdiğine dikkat çekti. Bu anlamda Başbakan, Hırvatistan’dan alınan derslerin fiyatların iki para biriminde etiketlenmesi, ihbar edilmesi, Sadık Tüccar Kampanyası yürütülmesi vb. yollarla Bulgaristan’da uygulanacağına dair güvence verdi. Başbakan aynı zamanda Avro Bölgesi’ne yeni üye olan Litvanya ve Estonya gibi AB ülkelerinin Avro Bölgesi’ne girdikten sonra yaşam kalitesinde ciddi bir artış yaşanan bir dizi olumlu örneğe işaret etti.

Sonuç olarak Başbakan Donev, geçici hükümetin ülkemizin teknik hazırlık çalışmalarını aynı ivmeyle sürdürmeye kararlı olduğunu belirterek, Bulgaristan’ın avroya geçiş yolunda Avrupa Komisyonu’nun desteği ve ortaklığına güvenmeye devam edeceğini söyledi.  

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Sırbistan ve Bosna Hersek’ten depremzedeler için yardım tırları gönderildi

Read Next

Sırbistan ve Hırvatistan’da Ukrayna’ya destek yürüyüşü düzenlendi