Bulgaristan’ın 2018 Yılı AB Konseyi Dönem Başkanlığı sona erdi

Sofya Milli Kültür Sarayı 1 Nolu Salon’da düzenlenen törenle Avrupa Birliği (AB) Konseyi Bulgaristan Başkanlığı resmen kapandı. Kapanış töreninde konuşan Bulgaristan’ın 2018 Yılı AB Konseyi Dönem Başkanlığından Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova, şunları ifade etti: ”Bulgaristan’ın AB Konseyine başkanlık etme şerefine nail olduğu bu 180 gün göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Bugün misyonumuzu başarılı bir şekilde yerine getirdik diyebiliriz! Teşekkürler, Bulgaristan! Avusturya’ya başarılar dilerim. El ele çalışmaya devam edeceğiz”.

Törende Kültür Bakanı Boil Banov ve Avusturya İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Karoline Edsädler de birer selamlama konuşması yaptılar.

Bu akşamki kapanış konserine bakanlar, milletvekilleri, diplomatlar, dinlerin temsilcileri katılacaklar.

Pavlova, “Ünlü Avusturyalı besteci Gustav Mahler’in bestelediği nağmelere yer verileceği ve orkestra şefliğini Maestro Emil Tabakov’un yapacağı 400’tan fazla Bulgar ve Avusturyalı müzisyenlerin icra edeceği Bin Senfoni adlı eserle bu akşam sembolik bir şekilde AB Konseyi Dönem Başkanlığını Avusturaya’ya devredeceğiz” dedi.

Bakan ayrıca altı ay boyunca Bulgaristan’da, Sofya’da, AB Konseyi Bulgaristan Başkanlığı Evi’nde Bulgar Dili konuşulduğunu vurguladı.

Pavlova, “Brüksel’de de Bulgarca konuşuldu. Bulgar Dili, bizim gurur duyduğumuz sermayemiz. Bulgar Alfabesi ile Avrupa’nın kültürel çeşitliğine katkı sağlıyoruz” diye kaydetti.

Bundan önce AB Konseyi Bulgaristan Başkanlığının sona ermesinden dolayı yapılan kapanış-tartışma toplantısında Pavlova, şu verileri açıkladı: “Başkanlık sırasında 284 etkinlik gerçekleştirdik, ülkemizi 35 000 delege ziyaret etti. 2000 kişi, güvenlik ve lojistik hizmetleri sundu. Bizde ve Brüksel’de yapılan oturumlar, 1550 uzman tarafından yönetildi.

AB Konseyi Bulgaristan Başkanlığı faaliyetleri 4000’e yakın basın kuruluşu tarafından yansıtıldı ve onlar çeşitli etkinlikleri yansıtmak için muhabirler görevlendirdiler.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Vidovan’a düşük katılım

Read Next

“AB ve NATO üyeliği için Sırbistan ile anlaşma şart”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *