Bulgaristan’dan Rusya’nın gazeteci Christo Grozev ile ilgili arama kararına tepki

Rusya’nın uluslararası araştırmalar yapan Bellingcat internet sitesine çalışan Bulgar gazeteci Christo Grozev ile ilgili çıkardığı arama kararı, Bulgaristan’da siyasi tepkiyle karşılandı.

Bulgaristan Parlamentosunda temsil edilen 5 siyasi gücün talebi üzerine Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova konuyla ilgili açıklama yapmak üzere Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Bakanlık, görüşmeyle ilgili açıklama yapmazken Büyükelçi Mitrofanova, Bulgar basınına konuştu.

Mitrofanova, “Christo Grozev’i tüm dünyada aramıyoruz. İstediği yere gitsin. Biz ona sadece ‘Sakın Rusya’ya gelme.’ mesajını veriyoruz.” dedi.

Grozev ile ilgili arama kararının çıkarıldığına işaret eden Mitrofanova, “Bu karar, sadece bir uyarı niteliği taşıyor. Rusya İçişleri Bakanlığı aldığı benzer kararlarının gerekçelerini asla açıklamaz.” ifadesini kullandı.

Gazeteci Grozev ise Mitrofanova’nın açıklamasının ardından Twitter’dan “Demek ki bunlar beni istemediklerini bildirmek için hakkımda arama kararı çıkarmış.” paylaşımında bulundu.

Olayla ilgili durumun rapor edilmesi istendi

Parlamentoda Avrupa Birliği (AB) ve NATO yanlısı 5 siyasi partinin lideri, yılbaşı tatilinin ardından 3 Ocak’ta yapılacak ilk oturumda, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Milkov’un Meclise çağrılmasını ve Grozev olayıyla ilgili durumu rapor etmesi talebinde bulundu.

Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve parlamentoda eski komünist partinin siyasi geleneğini sürdüren Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ile popülist Yeniden Doğuş Partisi, Grozev olayıyla ilgili açıklama yapmadı.

Başbakan Gılıb Donev, bugün yaptığı açıklamada, sadece Grozev ile sürekli temasta olduklarını aktardı.

Grozev, Bellingcat’te yaptığı araştırmalar kapsamında, Rus muhalif Aleksey Navalnıy, eski Rus casusu Sergey Skripal, kızı Yulia ile Bulgar silah tüccarı Emilian Gebrev’in Rus ajanlarınca zehirlenmesi ve diğer suikast girişimlerinin aydınlatılması konusunda araştırmalarıyla tanınıyor.

Ukrayna‘da işgal altındaki bölgelerdeki Bulgarca öğretim sorunları

Mitrofanova, geniş bir Bulgar diasporasının yaşadığı Ukrayna’da Rusya’nın işgal ettiği bölgelerdeki okullarda, Bulgarca dil öğretim yasağıyla ilgili “Çok uluslu olan Rusya’da 79 yabancı dilde eğitim yapılıyor. Rusya topraklarında yeteri kadar Bulgarca öğretmeni yok. Askeri faaliyetlerin olduğu bölgelerde birçok insan göç etti, dolayısıyla bazı okullar sınırlı kapasiteyle faaliyet gösteriyor.” yorumunda bulundu.

Büyükelçi Mitrofanova, konuyla ilgili gerekli araştırmaların yapılacağını ve Bulgar makamlarına bilgilerin ulaştırılacağını kaydetti.

AA

Read Previous

Kapıkule Sınır Kapısı’nda Bulgarların yılbaşı hareketliliği

Read Next

AB ve NATO, Kosova’nın kuzeyinde gerginliğin düşmesinden memnun