Bulgaristan Meclis Genel Kurulunda yapılan oylama sonucunda iki bağışlama sözleşmesinin kabul edilmesi üzerine Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Bosna-Hersek’e toplam 100 bin doz Covid-19 aşısı bağışlayacak. Söz konusu aşıların son kullanma tarihi 30 Eylül’de doluyor. Kuzey Makedonya’ya bağışlanan aşıların tutarı 1.5 milyon levanın üzerinde. Yaklaşık 51 480 doz Pfizer aşısı söz konusudur.

Sözleşmelerin oylandığı Meclis Genel Kurulu toplantısında hazır bulunan Sağlık Bakanı Stoyço Katsarov, milletvekillerine aşı bağışı yapılmasının engellenmemesi için sözleşmeleri onaylamayı ertelememeleri çağrısında bulundu.

Daha sonra Mecliste basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan, bu bağışın, haziran ayındaki ilk girişimin Sofya’ya bağlı olmayan prosedürler nedeniyle başarısız olmasının ve sonunda Üsküp’ün vazgeçmesinin ardından Kuzey Makedonya’ya yapılan ilk aşı bağışı olduğuna açıklık getirdi.

Katsarov, “Şimdi bu oyunları durdurduğu için Halk Meclisine çok minnettarım” dedi.

Bosna-Hersek’e 175 000 leva değerinde 50 000 doz AstraZeneca aşısı bağışlanacak. Milletvekilleri ayrıca 3 780 620 leva değerinde 100 bin doz Moderna aşısının Norveç’e satışını da onayladılar.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Kosova’da silahlı kavgada belediye başkan adayı hayatını kaybetti

Sonraki Haber

Hırvatistan’dan Bosnalı devlet liderine istifa çağrısı