Bulgaristan’dan Batı Balkanlar, Afrika ve Asya’da yer alan ülkelere yaklaşık 4 milyon levalık yardım

Bulgaristan, Batı Balkanlar, Doğu Ortaklığı, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da yer alan ülkelere 3 497 835 leva tutarındaki projelerle yardım ediyor.

Projeler, Batı Balkanlar ve Doğu Ortaklığı ülkelerine öncelik verilen 2020 – 2024 Dönemi Bulgaristan Cumhuriyeti Orta Vadeli Kalkınma Yardımı ve İnsani Yardım Programı’nın coğrafi ve sektörel yönlerine karşılık gelmektedir. Bu bölgelerde gerçekleştirilecek 3 212 308 leva değerinde toplam 59 proje finanse edilecek.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Karadağ’da destek, evrensel sağlık kapsamı ve kaliteli sağlık hizmetlerine erişim sağlamayı, Sırbistan ve Arnavutluk’ta ise sosyal ve ekonomik kalkınmayı desteklemeyi amaçlıyor.

Kosova, Bosna Hersek, Ukrayna, Gürcistan ve Azerbaycan’da kapsayıcı ve kaliteli eğitim sağlanması ile ilgili projeler, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan, Arnavutluk’ta ise kadınlar, çocuklar ve engellilere özel önem verilerek insan haklarının korunması ve güvence altına alınmasıyla ilgili projeler uygulanacak.

Ermenistan ve Ukrayna’da uygulanacak projelerin öne çıkanları arasında hukukun üstünlüğünü güçlendirmek ve demokratik reformları uygulamak için idari kapasitenin oluşturulması ve halkın katılımı yer alıyor. Moldova, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Gürcistan’da kültürlerarası diyalog ve kültür ve eğitimde değişim alanında projeler uygulanacak.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde toplam 162 957 leva değerinde altı proje finanse edilecek. Onlar, daha izole bölgelerde (Fas) ve savunmasız gruplar arasında Covid-19’a karşı aşılama sürecini teşvik etmeyi, kapsayıcı ve kaliteli eğitim sağlamayı (Irak, Tunus), kadınlar için sürdürülebilir istihdam (Ürdün) ve kültür ve eğitimde değişim (Lübnan) sağlamayı amaçlıyor.

Sahra Altı Afrika ülkeleri, toplam 59 998 leva değerinde 6 proje ile Bulgaristan’ın kalkınma yardımları politikasına ilk kez dahil edilmiştir. Namibya’da sağlık, Angola ve Nijerya’da ise eğitim desteklenecek. Bir proje ile ülkemiz Vietnam’da tıbbi malzeme alımı ve teslimatını finanse edecek.

Fonlar, resmi kalkınma yardımı ve insani yardım amaçlı Dışişleri Bakanlığı bütçesinden karşılanmaktadır. Yararlanıcı ülkelerle birlikte yapılan projelerin seçimi, Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifini güçlendirmek, ortak ülkelerin sosyo-ekonomik kalkınmasını teşvik etmek, Bulgaristan’a komşu olan ülkelerin güvenlik ve istikrarına yatırım yapmak dahil olmak üzere Bulgaristan’ın dış politikasının hedefleri ile uyumludur.

Kircaalihaber

Read Previous

DSÖ: Omicron’un küresel bir kriz haline gelmesini önlemek için Kovid-19 aşınızı yaptırın

Read Next

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 4 FETÖ şüphelisi yakalandı