2020 yılına damga vuran koronavirüsten kurtuluş umudu koronavirüsün tedavisinde. Bu hafta Bulgar bilim insanlarından iyi haberler geldi – COVID-19’a karşı geliştirilen aşı prototipinin yeni yıla kadar hazır olması bekleniyor.

“NOVA TV Pazar Günü” programına konuk olan Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) Mikrobiyoloji Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Penka Petrova, “Prototip, aşı proteinlerini sentezlemek anlamına gelir. Bu, lipit nanopartiküller şeklinde kapsüllenecek ve özel olarak geliştirilen insanlaştırılmış fare modeli üzerinde test edilecek bir protein aşısı. Yeni yıla kadar farelerde denenmeye başlanması ve insanlaştırılmış fare modelleri üzerinde deney tasarımı yapmak için bir aşı prototipimiz olacak” dedi.

Doç. Dr. Petrova, “Şu anda aşı geliştirme sürecinde planlanan takvim doğrultusunda ilerliyoruz, ancak Avrupa’daki meslektaşlarımız, özellikle de ilaç devleri bu konuda çok ileride. Bununla birlikte onların da hızlı bir şekilde aşı geliştireceğine dair büyük umudumuz olmamalı” diye konuştu.

Halihazırda aşı prototiplerini çok sayıda sağlıklı gönüllü üzerinde test yapan yaklaşık on büyük şirketin olduğunu açıklayan Doç. Dr. Petrova, “Onların deneyleri 2021 baharında sona erecek, ardından yaşlılar ve kronik hastalıkları olan kişiler olmak üzere riskli gruplar üzerinde deneylere başlanacak. Bu deneylerin 2022’nin sonunda tamamlanacağını duyurdular. O zaman tüm dünya nüfusu için bir aşı olacağını umabiliriz” diye belirtti.

Doç. Dr. Petrova, “Aşı prototipimizin büyük bir kalite farkı şu ki, muhtemelen sadece enjeksiyonla değil, aynı zamanda püskürtme yoluyla da uygulanmasına yönelik deneyler var. Başlangıçta farelerle deneyler bu şekilde yapılacak ve beklendiği şekilde gerçekleşirse insanlar üzerinde de test edilecek. Böylece diğer aşıda görülen yan etkiler azaltılacak” diye kaydetti.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 869 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Balkan filmleri İzmir’deki festivalde yarışacak