Bulgaristan’dan 20 kişilik arama kurtarma ekibi Türkiye’ye gitti

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitır Stoyanov yaptığı açıklamada, “Bu sabah 20 kişilik bir arama kurtarma ekibi daha bir Spartan askeri nakliye uçağı ile Türkiye’ye gitmek üzere Vrajdebna Hava Üssü’nden uçtu. Bu, güney komşumuzdaki kurtarma operasyonlarını desteklemek için Bulgaristan Hava Kuvvetleri tarafından sağlanan beşinci yardım uçuşudur. Türkiye’de acilen arama-kurtarma ekiplerine ihtiyaç var” dedi.

Yarın bir sağlık ekibinin daha bir uçakla, cumartesi günü de bir veya iki uçakla sağlık ekiplerinin Adana’ya gönderilmesi bekleniyor. Muhtemelen o zaman ekiplerin bir kısmında – Sofya Büyükşehir Belediyesi’nin acil durum ekibi veya Dağ Kurtarma Servisi’nin arama kurtarma ekibinde nöbet değişimi yapılacak.

Bakan, “Savunma Bakanlığı, her iki uçağı da uçuşa hazır durumda bulunduruyor ve kurtarma ekiplerinden talep edilmesini bekliyor” diye belirtti.

Arama kurtarma çalışmalarının nasıl gittiğine dair bilgi alınan Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi Angel Çolakov ile de sürekli temas halinde olunuyor.

Stoyanov’un ifadesine göre, kurtarma operasyonlarının maliyeti, Avrupa Birliği (AB) tarafından karşılanacak ve bunun için gerekli belgeler hazırlandı. Bakan, “Şimdi bu önemli değildir. Komşularımıza yardım etmek ve ihtiyaç duydukları yardımı onlara yapmak önemlidir. Kurtarılan her insan hayatı paha biçilemez ve şu anda bunun finansal maliyetini düşünmüyoruz” dedi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova Arama ve Kurtarma Birliği’nden 6 kişilik ekip Türkiye’ye gitti

Read Next

“Şu anda Makedonya için veto kararındayız”