Bulgaristan’daki üniversite öğrencilerinin çoğu iktisat, pedagoji ve tıp okuyor

Bulgaristan’da ulusal ölçekte öğrencilerin yarısından fazlası “İktisat”, “Pedagoji”, “Tıp”, “İdare ve Kamu Yönetimi”, “EğitimiPedagojisi”, “İletişim ve bilgisayar teknolojileri”, “Bilişim ve Bilgisayar Bilimleri” ve “Hukuk” gibi mesleki alanlarda eğitim alıyor.

Bu veriler yükseköğretim ve belirli alan ve uzmanlıklara kabul alanında devlet politikasının belirlenmesinde yararlanılması amacıyla Bakanlar Kurulunda hazırlanan, Yükseköğretim Ulusal Haritasından alınmıştır.

Bulgaristan’daki üniversite öğrencilerinin sayısı şu anda 180 bine yakın

Yabancı öğrencilerin sayısı yaklaşık olarak 15 bin ve bunların yarıdan fazlası, “Tıp” ve “Diş Hekimliği” (%58,4) olmak üzere iki mesleki alanda eğitim görmektedir – nde.

Bulgaristan’da yükseköğretim kurumlarının yoğun olduğu bölge başkent Sofya’nın da bulunduğu Güneybatı bölgesidir – bu bölgede 27 yükseköğretim okulu bulunuyor.

Bulgaristan’ın kuzeybatı bölgesi ise diğer kutupta yer alıyor. Ulusal Yükseköğretim Haritasından anlaşıldığı gibi, Kuzeybatı bölgesinde yalnızca iki yükseköğretim kurumu bulunuyor, diğer dördü ise bağlı kuruluşlar aracılığıyla faaliyet gösteriyor.


Kaynak: bnr

Read Previous

Son şampiyon Djokovic, Avustralya Açık’a galibiyetle başladı

Read Next

Beyaz Saray: Gazze’ye daha düşük yoğunluklu saldırı yapılması için İsrailli yetkililerle görüşüyoruz