Bulgaristan’daki Türk misyonları 24 Haziran seçimlerine hazır

Bulgaristan’da yaşayan vatandaşlar, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanmaya hazırlanıyor.

24 Haziran seçimlerinde yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanabilmesini sağlamak için 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık kurulacak.

YSK tarafından hazırlanan takvime göre Bulgaristan’daki vatandaşlar Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliğinin yanı sıra Filibe ve Burgaz şehirlerindeki başkonsolosluklarda 16-18 Haziran’da oy verecek.

Türkiye’nin gümrük kapılarında da 7-24 Haziran’da oy kullanılabilecek. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması halinde seçmenler, 30 Haziran – 8 Temmuz arasında gümrük kapılarında sandık başına gidebilecekler.

Bulgaristan’da 8 bin 500 seçmen 3 temsilcilikte oy kullanabilecek

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada ülkede 8 bin 500’e yakın kayıtlı seçmen bulunduğunu bildirdi.

Başkent Sofya’nın yanı sıra ülkenin Filibe ve Burgaz şehirlerindeki diplomatik temsilciliklerde sandık kurulacağını belirten Ulusoy, “Yoğun bir çalışma ve hazırlık sürdürüyoruz. Seçmenlerimiz istedikleri şekilde, demokratik bir ortamda oy kullanabilecekler. Çalışan seçmenlerimiz, hafta sonları da gelip oy verebilir.” dedi.

Ulusoy, seçim ile ilgili ön kayıtlarda büyük bir ilgi gördüklerini aktararak “Sadece Sofya’da 50’ye yakın seçmenimiz seçim kütüklerinde kaydolmuş bulunuyor. Her iki seçime vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. Bu demokratik bir olgunluk ve katılım için sevindirici bir durum.” diye konuştu.

Büyükelçi Ulusoy, seçim sürecinin organizasyonu konusunda Bulgar makamlarından gerekli tüm izinlerin alındığını sözlerine ekledi.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya ve Filibe’de ikişer, Burgaz şehrinde ise bir sandık kurulacak.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda, Bulgaristan’daki Türk vatandaşları, 30 Haziran ile 2 Temmuz tarihleri arasında sandık başına gidebilecekler.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Saraybosna’nın ramazan topçusu eski ramazanları yeniden yaşatıyor

Read Next

Yunanistan’daki Türk misyonları 24 Haziran seçimlerine hazır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *