Bulgaristan’daki son anketlere göre iki ana ittifak seçimlerde birinci olmak için mücadele ediyor

Gallup International Balkan Sosyoloji Araştırma Şirketi tarafından finanse edilen ve gerçekleştirilen aylık anket sonuçlarına göre, bugün seçim olsa Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB)-Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı ile yeni kurulan Değişime Devam (PP)-Demokratik Bulgaristan (DB) İttifakı olmak üzere iki ana ittifakın oy oranları neredeyse eşit seviyede olurdu.

İki ittifakın oy farkı yaklaşık yüzde 1 oranında olup birinci yeri almak için mücadele ediyorlar. Anket, 2-12 Şubat 2023 döneminde 18 yaş üstü 808 vatandaşın katılımıyla dizüstü bilgisayar üzerinden görüşerek gerçekleştirildi.

Anket sonuçlarına göre bugün seçim olsa Meclise kesin olarak 5 parti girecek, “Bulgaristan’ın Yükselişi” ile “Böyle Bir Halk Var” partilerinin ise girme şansı var. 

Anket sonuçları, bugün seçim olsa PP-DB İttifakı’nın yüzde 27,1, GERB-SDS İttifakı’nın yüzde 26,1, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) yüzde 13,4, Vızrajdane partisinin yüzde 12,3 ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı’nın yüzde 8,6 oyla yeni Meclise gireceğini gösteriyor. VMRO partisi ile ittifak kuracağı açıklanan “Bulgaristan’ın Yükselişi” ile “Böyle Bir Halk Var” partileri ise Meclise girmek için yüzde 4’lük seçim barajına yakın seviyelerde oy aldı. Bulgaristan’ın Yükselişi ile VMRO’nun kuracağı ittifakın ve “Böyle Bir Halk Var” partisinin sırasıyla yüzde 4,2 ve yüzde 3,9 oranında destek aldı. Anket katılımcılarının yüzde 3,8’i “Kimseyi desteklemiyorum” seçeneğini seçeceklerini belirttiler. Katılımcıların yüzde 40,7’si seçimlerde oy kullanacağını söylediler. Bu oran, önceki seçimlere katılım oranına yakın bir seviyededir.

Kırcaalihaber

Read Previous

Depremzedeler için “Evim Yuvan Olsun” kampanyası

Read Next

Rama: “Arnavutlar birleşmeli”