Sürpriz bir şekilde Bansko Kayak Merkezinde denetimde bulunan Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova, “Turizm Bakanlığı ve sektör temsilcileri tarafından geçtiğimiz hafta kış tatil beldelerinde turist sayısında ciddi artış olduğu bildirildi. Yeni koronavirüs (Covid-19) salgın durumu kötüleşmezse, kış turizm sezonu nisan ortasına kadar sürebilir” diye kaydetti.

Nikolova, “Kış tatili rezervasyonlarında kaydedilen % 50 düşüşün üstesinden gelindi ve Bansko Kayak Merkezinde rezervasyonlarda etkileyici biçimde artış oldu. Yalnızca geçen hafta tatil beldesine yarısı Romanya’dan olmak üzere yaklaşık 8 bin turist geldi. Çek Cumhuriyeti’nden gelen ziyaretçilerde de ciddi bir artış var. % 60’a varan rezervasyonlarımız var. Meteorolojik koşullar göz önüne alındığında sezonun en azından nisan ortasına kadar sürmesi bekleniyor. Oldukça kalın kar örtüsü var, Balkan ülkelerinden de çok misafirimiz var. Bansko’da ilk defa Çek turistlerimiz var. Yılın başından bu yana burası 803 Çek turist tarafından ziyaret edildi. Geçen yıl ise onların sayısı 62 idi” dedi.

Ülkemizin güvenli bir turizm destinasyonu olduğunu kanıtlamak için önlemlere uyulması ve daha da kısıtlayıcı hale getirilmesi gerektiğini belirten Bakan, “Şimdiye kadar hem yurdun iç bölgelerinde hem de kış tatil yerlerinde yapılan denetimler turizm işletmelerinin önlemlere uygun hareket ettiğini gösterdi” dedi.

Nikolova, otelcilerin yabancı turistlerin daha hızlı ve daha ucuz olan antijen testi ibraz ederek ülkemize girişlerine izin verilmesi gerektiği konusunda ısrarı ile ilgili de şöyle bir yorum yaptı: “Turizm sektörü açısından antijen testi uygulaması çok önemli. Antijen testi uygulama imkanı olan sınır kontrol noktalarında bunun olasılığı düşünülüyor ancak bu, sağlık otoriteleri ile tartışılacak ek bir çözüm önerisi”.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Meclis’teki tartışmalar düşük not aldı

Sonraki Haber

Ülke genelindeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniklerinde 583 hasta tedavi ediliyor