Bulgaristan Sağlık Bakanı Dr. Stoyço Katsarov’un yayınladığı emirnameye göre, 18 Mayıs’ta Bulgaristan’da yeni bir aşılama takvimi yürürlüğe girecek.

Emirnameye göre, ülkedeki bölge sağlık müfettişlikleri (RZİ), her ilçede ve gerektiğinde ilçe merkezlerinden kopuk ve kilometrelerce uzaklıkta yer alan yerleşim yerlerinde lojistik bağlantı noktaları belirlemeli. Sağlık müfettişlikleri her hafta aile hekimleri tarafından talep edilen Covid-19’a karşı aşı miktarlarını bu lojistik bağlantı noktalarına sağlamayı taahhüt edecek.

Her hafta pazartesiden perşembeye kadar aile hekimlikleri ve ülkede oluşturulan aşılama merkezlerinde 60 yaş üzeri vatandaşlar aşılanacak. Bu süre zarfında dispanserlerde tedavi edilen 60 yaş altı iskemik kalp hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, diyabet, serebrovasküler hastalık, kronik akciğer hastalığı olan kişilerin, kanser hastalarının veya diğer hastaların doktorun takdirine bağlı olarak aşılanmasına izin verilecek.

Aşı olmak isteyen herkes, cumadan pazar gününe kadar kayıt sırasına göre Covid-19 aşısı da dahil olmak üzere istediği aşıyı yaptırabilecek.

Aile hekimleri, en kısa sürede mobil aşı ekipleri oluşturulması üzere Covid-19’a karşı aşı olmak isteyen zor hareket edebilen kişilerin ve ulaşılması zor ve uzak bölgelerde yaşayan kişilerin listelerini sağlık müfettişliklerine sunacaklar.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Beşiktaşlı Hırvat futbolcu Domagoj Vida’ya milli davet

Sonraki Haber

Sancaklı yetkililer Gazze’de masum sivillerin öldürülmesine tepki gösterdi