“Bulgaristan’da yatırımların rekor düzeyde artmasına yönelik olumlu eğilim devam ediyor”

Son 12 yılda Bulgaristan’da en yüksek doğrudan yabancı yatırım (DYY) artışı rapor edildi.

Ocak – Kasım 2023 döneminde bu rakam 7 milyar Leva’ya ulaşmıştır. Bu artış, 2022 yılının aynı dönemine kıyasla yaklaşık 2 milyar Leva daha fazladır. Bu açıklamayı Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Bogdan Bogdanov, Alman şirketi Flix’in Mali İşler Müdürü Christoph Debus ve şirketin Bulgaristan’daki Küresel Hizmet Merkezi Müdürü Petar Bankov ile yaptığı görüşme sırasında yaptı.

Görüşmede Alman şirketinin Bulgaristan’daki gelecek genişleme planları ele alındı.

Bakan Bogdanov, Bulgaristan’ın yatırım ve iş geliştirme için iyi bir yer olduğuna dikkat çekti. Bogdanov, “Bulgaristan bölgede bir kalkınma merkezi haline geliyor. Kanıtlanmış bir mühendislik kapasitemiz var ve giderek daha fazla şirket Bulgaristan’da Ar-Ge ve uzmanlık merkezleri kurmakla ilgileniyor” dedi.

Ekonomi ve Sanayi Bakanı ile Flix temsilcileri, şirketin ülkedeki gelişimi ve Sofya’daki Küresel Hizmet Merkezi aracılığıyla faaliyetlerinin genişletilmesi ve burada yeni çalışanların işe alınması konularını ele aldı.

FlixBus ve FlixTrain markaları aracılığıyla sunduğu ulaşım hizmetleriyle tanınan FlixMobility, 2021 yılında Sofya’da bir Bilgi Merkezine yatırım yapmıştı.

Şirketin Bulgaristan’daki uzmanlık merkezi, BT ve dijitalleşmeden pazarlama ve muhasebeye kadar uzanan faaliyetleriyle şu anda 60’tan fazla kişiye istihdam sağlıyor. Toplantıda ekibin büyümeye devam ederek bu yıl 100 uzmana ulaşmasının beklendiği açıklandı. Böylece Bulgaristan’daki ofis, Münih’tekinden sonra Alman şirketinin ikinci büyük merkezi olacak.

Almanya merkezli taşımacılık şirketi Flix, 2012 yılında kuruldu ve şu anda 42 ülkede 78 milyondan fazla müşterisiyle Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika dahil olmak üzere dünya çapında taşımacılık hizmetlerini yönetiyor. İş modeli ve yenilikçi teknolojisi sayesinde şirket, bir numaralı operatör olduğu Avrupa’da hızla en uzun otobüs ağını oluşturuyor.
Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında ölenlerin sayısı 25 bin 490’a çıktı

Read Next

Djokovic, Avustralya Açık’ta yarı finale yükseldi