Bulgaristan’da vatandaşların %80’i yabancı işçiler istemiyor

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) demeç veren eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin, nitelikli işgücü eksikliği ve Avrupa’da göç ile ilgili yorumda bulundu. Kalfin,” Bulgaristan’da vatandaşların % 80’i ülkemizde yabancı işçiler istemediklerini söylüyor” diye kaydetti. 

Kalfin’in ifadesine göre genellikle Türkiye, Ukrayna ve Rusya uyruklu yabancıların % 16’sı Bulgaristan’a çalışmak için geliyor. Ancak onların kesinlikle istihdam yaratmadıklarını söyledi.

Kalfin, Bulgaristan’da maaşların düzenli artmamasının sorun oluşturduğuna dikkat çekti.

Eski Dışişleri Bakanı, yurt dışına çıkanların arasında lise eğitimlilerin yanı sıra pek çok yüksek vasıflı kişilerin de bulunduğunu vurguladı.

Kalfin,” Şirketlerin çoğu yeni ekipmanlara yatırım yapıyor ve makine emeğinin yerini alıyor” diye sözlerine ekledi.

Kalfin’in ifadesine göre işçi maaşından başka Bulgaristan vatandaşlarının yurtdışına gitmeleri için motivasyon, sosyal ve sağlık sisteminin yanı sıra idari hizmetler konusunda yaşanan sorunların daha az olmasıdır.

Kalfin, Avrupa Birliği’nin (AB) durumuna da değinerek, AB’nin çok zor bir aşamadan geçtiğini kaydetti. Eski Dışişleri Bakanı, ”AB’nin geleceği sorgulanıyor, oysa AB’nin varlığını sürdürmesinden ülkemizin en büyük çıkarı var” diye altını çizdi.

Read Previous

“Kudüs Müslümanların kalbidir”

Read Next

Üsküplü akademisyenler Uluslararası Yahya Kemal Sempozyumu’na katıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *