Bulgaristan Maliye Bakanı Valeri Belçev, Bulgaristan Üniversite Öğrenci Konseyleri Ulusal Temsilciliği (NPSS) temsilcileriyle yaptığı toplantıda, “Gelecek yılki devlet bütçesi, devlet yükseköğretim kurumlarında okuyan öğrencilere verilen burs tutarlarını artırmak için hedeflenen 1,6 milyon leva tutarında ek fonları içerecek. Fonlar, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin aldığı tüm bursların %30 oranında artırılmasına imkan verecek” diye bildirdi.

Bakan, “Gençlere yönelik yapılan harcamalar geleceğe yatırımdır. Bulgaristan’ın daha iyi ve daha adil bir toplum yaratmak için ulusal ekonomik modelini dönüştürmesi ve hükümet ile halk arasındaki ilişkiyi değiştirmesi gerekiyor” diye kaydetti.

Belçev’in ifadesine göre, önümüzdeki birkaç yıldaki ana zorluk, yeni endüstrilere yabancı sermaye yatırımı çekecek ve ulusal ürünler için yeni pazarlar açacak politikalar önermek olacak. Bakan, “Bütün bunlar için eğitimli uzmanlara ihtiyacımız var. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için burs tutarlarını artırarak, en başarılı genç profesyonellere sadece var olduklarını bildiğimizin değil, onları düşündüğümüzün de net olarak sinyalini vermek istiyoruz” dedi.

Balçev, devletin rolünün gençlere yatırım yapmak, rekabetçi bir ortam yaratmak ve piyasaların ve kurumsal işletmelerin tek başına çözemeyeceği sorunlarla başa çıkmak için akıllı sanayi politikalarına olan ihtiyacı ele almak olduğunu sözlerine ekledi. İklim değişikliği veya düzenleyici ve diğer engelleri yıkarak ülkeler arasındaki rekabet koşullarını eşitlemek gibi örnekler verdi.

Bakan, “Öğrencilik, dertlerle değil, ilham ve umutla dolu olması gereken, hayatta harika bir andır. Çabalarımızı bu yöne yönlendiriyoruz ve hedefe yönelik bu ek finansmanla iyi bir başlangıç ​​yaptığımıza inanıyorum, çünkü gençlerin Bulgaristan’da kalıp kendilerini geliştirmesini istiyorsak telafi etmemiz gereken çok değerli zaman kaybettiğimiz için bu adımın yeterli olmadığının farkındayız” dedi.

Toplantıda öğrenci yurtlarının kötü durumu, öğrencilere verilen yemek bursu ve yurt bursu tutarları, eğitim öğrenme sürecinin önünde engel yaratan öğrencilerde aşılama oranının düşük olması gibi ülkemizdeki öğrenci yaşamına eşlik eden bilinen sorunlar tartışıldı.

Önceki Haber

Alman vekil: Kosovalıların vizeden muaf tutulması mantıklı değil

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’nın vatandaşlığı için dolandırıcılık uyarısı