Bulgaristan’da Ukrayna’daki savaş nedeniyle Kriz Masası kuruldu

Bulgaristan’da Etkili Yönetimden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Kalina Konstantinova, dün yayımladığı duygusal bir video konuşmasında Ukrayna’daki savaş nedeniyle Bulgaristan’da yaşanan krizi yönetmek için kurulan Başbakanlık Kriz Masası’nın yapısını açıkladı.

Kriz Masası, altı çalışma grubundan oluşur. Albay Valeri Raçev’in başkanlığındaki Kriz Masası, tüm kurumların kriz yönetimine ilişkin çalışmalarını koordine eder.

Konstantinova, “Bugün Avrupa Birliği (AB) tarihinde ilk kez devreye alınan AB direktifiyle uyumlu mültecilere geçici koruma statüsü verilmesi kararını kabul ettik. Geçici koruma, çatışmalar nedeniyle Ukrayna’yı terk eden tüm insanlar için bir dizi kolaylık ve yardım şekli sağlar. Bu, cuma gününden itibaren Ukrayna’dan giriş yapan ve geçici koruma talep eden vatandaşlara sınır kontrol noktalarında Bulgaristan’da yasal olarak ikamet edebilecekleri bir belge verilecek. Bu belge onlara bir takım haklar verir ve yükümlülükler getirmekte – iş piyasasına, sağlık ve eğitim sistemimize ve sosyal destek kaynaklarına erişimleri olacaktır. Bununla birlikte onlar ülkenin yasalarına uymakla yükümlü olacaklar” diye açıklık getirdi.

Video konuşmada yeni kurulan Kriz Masası’nın yapısından başka Ukrayna’dan Bulgaristan’a gelen kişilerle ilgili olarak hükümet tarafından şimdiye kadar alınan tüm önlemlere ilişkin bilgiler verildi.

Konstantinova, “Mültecilerin ulusal turizm siciline kayıtlı konaklama yerlerinde konaklama ve yemek masraflarını karşılamak için katma değer vergisi (KDV) hariç toplam 40 leva tutarında yardım alma hakkına sahip olmaları öngörülmektedir. Ukrayna’ya acil olarak 45 binden fazla ilaç ve tıbbi malzeme gönderildi. Sivil toplum sektörü tarafından 3 milyon levanın üzerinde bağış toplandı, ülkemize gelen mültecilere tonlarca giysi ve gıda yardımı yapıldı. Bu nedenle tüm gönüllülere çok teşekkür borçluyuz” diye vurguladı.

Başbakan Yardımcısı, “Bulgaristan’da şimdiden Ukrayna’daki çatışmalardan kaçan 30 bin kişi bulunuyor” diye belirtti.

Konstantinova, “Tamamen yenilenen Ulusal Bilgi Portalı bugün hizmete girdi ve portalda yardıma ihtiyacı olan insanlar için tüm önemli bilgilerin mevcut olacak” diye açıkladı.

Kircaalihaber

Read Previous

ABD’nin Arnavutluk’taki özel harekat üssü faaliyete geçirildi

Read Next

Savaş gündeminde diplomasinin önemi Antalya Diplomasi Forumu’nda vurgulanacak